Şike DosyalarıFutbolTransfer

Belçika federal savcılığının “Operation Zero” dosyasında ilginç bir isim de var: Ivan Leko

Belçikalı savcılar, aralarında kulüp başkanları, teknik direktörler, hakemlerin de bulunduğu futbol dünyasından 57 kişiye yolsuzluk, vergi kaçakçılığı, rüşvet, kara para aklama ve şike gibi çeşitli suçlamalarla dava açmaya hazırlanıyor.

“Operation Zero” dosyasında Federasyon başkanı François De Keersmaecker ile Belçika’nın en iyi hakemi Sebastien Delferier’de var.

Belçikalı savcılar, aralarında kulüp başkanları, teknik direktörler ve hakemlerin de bulunduğu futbol dünyasından 57 kişiye yolsuzluk, vergi kaçakçılığı, rüşvet, kara para aklama ve şike gibi çeşitli suçlamalarla dava açmaya hazırlanıyor.

Belçika federal savcılığı, Belçika futbolundaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili 2018’de “Operation Zero” adıyla başlatılan soruşturmada 57 kişi hakkında yargı süreci yürütülmesine karar verdiği ilk olarak Futbolistan’da duyurulmuştu.

Belçika futbolu şike depremi ile sarsıldı!

Mahkemeye çıkması istenen kişiler arasında Standard Liege, Bruges, Anderlecht, Charleroi, Gent gibi Belçika birinci ligi kulüplerinin eski ve mevcut başkanları, futbolcu menajerleri, üst düzey yöneticiler, teknik direktörler, hakemler ve eski futbolcular bulunuyor.

Belçika Futbol Federasyonunun eski başkanı François De Keersmaecker ile Belçika’nın en iyi hakemi olarak bilinen Sebastien Delferiere’de suçlananlar arasında yer alıyor.

Belçika Kraliyet Futbol Federasyonu,  Sébastien Delferière’in adının bu skandala karışmasından sonra, hakemliğini ömür boyu yasaklama kararı aldı.
Ancak kamuoyuna herhangi bir kanıt sunulmadı.

Futbolcu menajeri Dejan Veljkovic’in itiraflarıyla devam edip büyüyen soruşturma sonucunda mahkemeye çıkacak kişiler arasında Dejan Veljkovic’in bulunmadığı dikkat çekti.
Sırp asıllı Veljkovic’in savcılarla anlaştığı tahmin ediliyor.

Belçika futbolundaki 57 üst düzey kişiye getirdiği suçlamalar arasında transferlerde yasa dışı komisyon alınması, vergi kaçırmak için vergi cenneti ülkelere para transfer edilmesi, bazı maçlarda şike yapılması, transferlerde kulüp yöneticilerine pahalı saatler gibi rüşvetlerin verilmesi, transfer ücretlerinin bir kısmının bildirilmemesi gibi konular bulunuyordu..

NationalTurk Haber

ilk gözaltılarda Club Brugge Teknik Direktörü Ivan Leko ‘da vardı


Belçika polisi, oyuncu transferlerine bağlı yolsuzluk soruşturmasının bir parçası olarak Standard Liege, Anderlecht ve Genk’in de aralarında bulunduğu kulüplere baskın düzenlemişti. Soruşturma kapsamında Club Brugge Teknik Direktörü Ivan Leko ve hakemler Sebastien Delferiere ile Bart Vertenten’in de gözaltına alınmışlardı.

Ivan Leko ve Matej Mitrovic transferi ve gelişmeleri neydi

Ivan Leko Operation Zero soruşturması kapsamında gözaltına alındığı dönem Beşiktaş’ta çok tartışılan Mitroviç transferinde önemli rol almıştı.

Matej Mitroviç Beşiktaş’a transfer edildiği dönemde maliyeti yüzünden çok tartışılmıştı. Özelikle kendisine büyük şans veren Şenol Güneş Mitroviç tercihlerinde hep hedefteki isim oldu.

Avrupa Ligi’nde Beşiktaş’ın Lyon’a karşı oynadığı maçta penaltılarla elenip yarı finalin kıyısından dönmesinden Hırvat stoper Mitrovic’in çok kötü bir atış yaparak takımını yakan Şenol Güneş çok eleştirilmişti.

Şenol Güneş: “Mitrovic’i soğukkanlı olduğu için seçtim”

Şenol Güneş maç sonrası Fikret Orman ve ikinci başkan Ahmet Nur Çebi’ye Mitrovic’i tercih etme sebebini “Mitrovic’i seçmemin nedeni çok sakin, telaşsız ve soğukkanlı bir oyuncu oluşu. O yüzden çok riskli penaltı olduğu için ona attırdım. Ama olmadı, yapacak bir şey yok. Tepki her zaman olur. Sonuçta atamadılar ama gol olmadı diye de bu çocukları harcamamak lazım” dediği öğrenilmişti.

NTVSPOR yorumcusu Mehmet Demirkol’da  ”Mitrovic’e nasıl sıra geldi? Neden sıra geldi? Fabri bile penaltı atsaydı ama Mitrovic keşke penaltı atmasaydı, çünkü maç içerisinde de çok kötüydü, keşke ona penaltı attırmasaydık. Penaltıyı daha atmadan önce kaçırmıştı. Mitrovic ve Tosic güce dayalı değil teknik vurmalıydı.” diye olayı yorumladı.

O akşam BJK Resmi Twitter hesabı ” Mitroviç penaltıyı kaçırdı” paylaşımı yaptı.

Matej Mitrovic transferi ve gelişmeleri neydi

4 Ocak 2017 tarihinde Matej Mitrovic’in transferi İçin Görüşmelere Başlandı. Beşiktaş, Matej Mitrovic’in transferi için görüşmelere başlandığını KAP’a bildirdi. Beşiktaş’tan yapılan açıklama şöyleydi:

“Matej Mitrovic’in transferi konusunda görüşmelere başlanmıştır.”

6 Ocak 2016 tarihinde Matej Mitrovic, HNK Rijeka kulübünden 4.200.000 Euro bedelle Beşiktaş’a transfer olmuştur. Beşiktaş’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen açıklamada,

“Oyuncu ile 3,5 yıllık anlaşmaya varılmış olup. 2016-2017 Sezonunda 600.000 Avro, 2017-2018 Sezonunda 1.200.000 Avro, 2018-2019 Sezonunda 1.200.000 Avro, 2019-2020 Sezonunda 1.200.000 Avro Garanti Ücret. Ayrıca oynadığı maçlarda puan başı 4.000 Avro ödenecektir.” denilmişti.

Mitroviç’in yüksek maliyeti ve onu kötü performansına karşı takımda oynatan Şenol Güneş’e karşı oluşan tepkiler sonunda futbol şube sorumlusu Ahmet Nur Çebi ve Başkan Fikret Orman Mitroviç’i göndermenin isabetli olacağı kararına vardılar.

4.5 milyon euro bonservis bedelle alınan Mitrovic’in biletini kesen Beşiktaş, Hırvat futbolcuyu Club Brugge’e önermek için takımın Teknik Direktörü Ivan Leko’ya ulaşarak, Mitroviç’i satmak istediklerini bildirdiler ve 2018 Ocak tarihinde ara transfer döneminde Mitroviç Club Brugge’e kiralandı.

Club Brugge Teknik Direktörü Ivan Leko: “Rakam çok yüksek.”

Brugge önce bu transferde kiralama yoluna gitti. Sezon sonu takımın teknik direktörü Ivan Leko, Mitroviç için “Beşiktaş’ta Pepe gibi uluslararası tecrübesi büyük bir isimle oynama durumu var. İyi bir ikili olabilirler. Ayrıca Mitrovic, Portekizli futbolcunun bu tecrübesinden yararlanarak daha da büyük bir gelişme gösterebilir” dedi.

“Mitrovic bir savunma oyuncusu olarak çok yetenekli bir isim. Bize geldiğinde bu yeteneğini kısa sürede göstermeyi başardı. Bu yüzden birçok maçta forma şansı buldu ve şampiyonlukta önemli katkı sundu. Henüz genç bir futbolcu. Gelişmeye uygun bir yapısı var ve çok istekli. Zamanla daha da iyi olacağını düşünüyorum. Bir yıllık süre zarfında burada da önemli bir gelişme gösterdi. Şahsen ben performansından çok memnun kaldım. Teknik ekibimizle hiçbir sorun yaşamadı.” diyerek yaptığı açıklama dikkat çekti.

Ivan Leko’nun Mitroviç’ten hem memnun olduğu, hem de istanbul’a dönebilir demesi kafaları karıştırdı.

Bir kaç gün sonra Leko’nun  “Ben Mitrovic’in bonservisinin alınması yönünde yönetime rapor sundum, takımda tutulmasını istedim. Ancak rakamın çok yüksek olması nedeniyle transfer kalıcı olarak gerçekleşmedi” dediği bir demeci daha Türk medyasına düştü.

Ivan Leko’nun bu açıklamasından 1 ay sonra Club Brugge Matej Mitroviç’in geri dönüşünü ve 4 yıllık sözleşme yapıldığını açıkladı.

Bu transferden kısa bir süre sonra Club Brugge’’ün kulüp binasına baskın yapan polis bazı yöneticiler, menajerler, antrenörler ve hakemler hakkında yolsuzluk, kara para aklama ve şike suçlamaları nedeniyle başlatılan soruşturma için kulüp binasında aramalar yaptı.

Kulüpteki bu tatsızlık üzerine Ivan Leko Belçika’dan ayrılarak Birleşik Arap Emirlikleri’nde El-Ayn takımına teknik direktör olarak görev yapmak üzere gitti

Ivan Leko, şu anda Çin Süper ligi ekiplerinden Şanghay Port FC takımını çalıştırıyor.

Dejan Veljkovic ve Mogi Bayat’ın gözaltına alınmasıyla başlayan operasyon genişletildi.

Geçtiğimiz günlerde Belçika basını ülkenin önde gelen futbolcu menajerleri Dejan Veljkovic ve Mogi Bayat’ın gözaltına alınmasıyla başlayan operasyon genişletildiği manşetlere taşıdı.

Haberlerde, soruşturma kapsamında, Belçika’nın yanı sıra Fransa, Lüksemburg, Kıbrıs Rum Kesimi, Karadağ, Sırbistan ve Makedonya’da 13 ayrı ev ve iş yerine baskın yapıldığı belirtildi. Zanlılara ait banka hesapları incelenirken, yolsuzluğa konu olan belgelere de el konulduğu aktarıldı.

Soruşturmanın kapsamına inşaat sektörüde girdi 

Federal savcılık, futbol kulüpleriyle ilgili mali yolsuzluk ve kara para aklama iddialarını soruşturuyor.

Savcılık tarafından yapılan açıklamaya göre, bazı menajerler, inşaat sektörü aracılığıyla Belçika’daki transfer ücretleri ve komisyonlar üzerinden vergi kaçırıldığının tespit edildiği yazıldı.

Belçika Federal Savcılığının “Operation Zero” dosyası sadece Futbolistan’da devam edecek.

UEFA’dan şikeyle mücadele için 11 madde!..

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu