DünyaFutbolŞike DedikodularıŞike Dosyaları

Belçika federal savcılığının “Operation Zero” dosyasında kimler ne ile suçlanıyor

Belçika federal savcılığının “Operation Zero” dosyasında Ivan Leko, Sebastien Delferiere, Georges Leekens gibi isimlerde var. 

Dejan Veljkovic ve Mogi Bayat’ın gözaltına alınmasıyla başlayan “Operation Zero” gün geçtikçe değişik boyutlara ulaşıyor.

Geçtiğimiz günlerde Dejan Veljkovic ve Mogi Bayat’ın gözaltına alınmasıyla başlayan “Sıfır Operasyonu” veya “Footballgate” olarak bilinen operasyon Belçika’nın yanı sıra Fransa, Lüksemburg, Kıbrıs Rum Kesimi, Karadağ, Sırbistan ve Makedonya’da sıçradı…

13 ayrı ev ve iş yerine baskın yapıldığı öğrenilen Operation Zero’da,  zanlılara ait banka hesapları incelenirken, yolsuzluğa konu olan belgelere de el konulduğu aktarıldı.

Soruşturmanın kapsamına inşaat sektörüde girdi 

Federal savcılık, futbol kulüpleriyle ilgili mali yolsuzluk ve kara para aklama iddialarını soruşturuyor.

Savcılık tarafından yapılan açıklamaya göre, bazı menajerler, inşaat sektörü aracılığıyla Belçika’daki transfer ücretleri ve komisyonlar üzerinden vergi kaçırıldığının tespit edildiği yazıldı.

57 kişi arasında çok önemli isimler var

Belçikalı savcılar, aralarında kulüp başkanları, teknik direktörler, hakemlerin de bulunduğu futbol dünyasından 57 kişiye yolsuzluk, vergi kaçakçılığı, rüşvet, kara para aklama ve şike gibi çeşitli suçlamalarla dava açmaya hazırlandığı dosyada Ivan Leko, Sebastien Delferiere, Georges Leekens gibi isimlerde var.

Kimler neden şüphe altında ?

 • KV Mechelen’in eski finans direktörü Thierry Steemans’ın çeşitli oyuncu transferlerinde kara para aldığı ve faturalarla dolandırıcılığa katkıda bulunduğu söyleniyor.
 • Anderlecht’in eski teknik direktörü Herman Van Holsbeeck’in çeşitli oyuncu transferleri sırasında kara para ve lüks saatler aldığı, faturalar ve oyuncu sertifikalarıyla dolandırıcılığa katkıda bulunduğu söyleniyor.
 • Resmi adı Arnaud Bayat olan İranlı-Fransız bir işadamı Mogi Bayat Belçika’nın Royal Charleroi Sporting Club başkanı Abbas Bayat’ın yeğenidir.  Hayali anlaşmalar ve oyuncu sertifikalarında işbirliği yaptığı ve kara para ödediği iddia ediliyor.
 • Club Brugge’ün CEO’su Vincent Mannaert’in , Mats Rits ve Georges Leekens‘e gayri resmi ödemeler için hayali anlaşmalara katkıda bulunduğu söyleniyor.
 • Club Brugge’un başkanı Bart Verhaeghe’nin , diğerlerinin yanı sıra Mats Rits ve Georges Leekens’e gayri resmi ödeme yapmak için hayali anlaşmalara katkıda bulunduğu söyleniyor.
 • KRC Genk’in eski genel müdürü Patrick Janssens’in oyuncu ve keşif anlaşmalarındaki sahtekarlığa katkıda bulunduğu iddia ediliyor.
 • Gent’in direktörü Michel Louwagie’nin , diğer şeylerin yanı sıra, antrenör Hein Vanhaezebrouck’a gayri resmi olarak ödeme yapmak için hayali anlaşmalarda işbirliği yaptığı söyleniyor.
 • Standard’ın başkanı Bruno Venanzi’nin hayali faturalara katkıda bulunduğu ve oyuncu Gojko Cimirot ile antrenörler Aleksandar Jankovic ve Filip Mladenovic’e gayri resmi olarak ödeme yapılmasına yönelik hayali bir anlaşmaya katkıda bulunduğu söyleniyor.
 • Belçika Kraliyet Futbol Federasyonu’nun eski genel sekreteri Steven Martens’in sahte faturalara ve kaleci antrenörü Erwin Lemmens’e gayri resmi ödemeler için hayali bir anlaşmaya katkıda bulunduğu söyleniyor.
 • Belçika Kraliyet Futbol Federasyonu’nun eski başkanı François De Keersmaecker’in sahte faturalara ve kaleci antrenörü Erwin Lemmens’e gayri resmi ödemeler için hayali bir anlaşmaya katkıda bulunduğu söyleniyor.
 • Belçika’daki çeşitli profesyonel kulüplerin eski antrenörü Peter Maes’in 150.000 avroluk kara para almak için hayali bir kredi anlaşmasında işbirliği yaptığı söyleniyor.
 • Belçika’nın çeşitli profesyonel kulüplerinin eski antrenörü Ivan Leko , çeşitli oyuncu transferleriyle ilgili komisyon alacaktı.
 • Belçika’nın çeşitli profesyonel kulüplerinin eski antrenörü Yannick Ferrera , bir oyuncu transferinde komisyon alacaktı.
 • Çeşitli Belçika profesyonel kulüplerinin eski antrenörü Glen De Boeck , bir oyuncu transferinde komisyon alacaktı.
 • Bart Vertenten , hakem, 3/3/2018 Antwerp-Eupen maçında Eupen’i kasten dezavantajlı duruma düşürürdü.
 • Hakem Sebastien Delferiere , Veljkovic’in talebi üzerine, oyuncu Sofiane Hanni hakkındaki anlaşmazlıklar komitesindeki bir kararı etkileyecekti.

 AVUKATLAR NE DİYOR

Thierry Steemans’ın avukatı Joris Van Cauter , “Bu soruşturmanın nihayet sona erdirilmesi ve nihayet bir yargıç önünde kendimizi savunma şansına sahip olmamız güzel”  dedi . “Her zaman çok iyi argümanlarımız olduğunu ve bunları mahkemede geliştirmeyi çok istediğimizi söyledim.” 

Club Brugge’ün eski teknik direktörü Ivan Leko’nun avukatı Walter Van Steenbrugge  “Şaşırmadım çünkü bu iddia, Bay Veljkovic’in sözde itirafını VRT’de yaptığı sırada zaten biliniyordu,” diyor. “O zaman zaten her şeyi söyledi.” diyerek konuyu yorumladı.

Van Steenbrugge ayrıca, Veljkoviç ile savcı arasında bir anlaşmadan bahsederek. “Bu, şu anda hukuk mahkemesinde de hukuk davası açtığımız bir dava. O dönemde kimsenin böyle bir suçlamada bulunmasının mümkün olmadığına inanıyoruz. Dejan Veljkoviç muhtemelen savcı ile anlaşmış olabilir”  dedi.

NationalTurk Haber

Futbolistan / Brüksel

Belçika federal savcılığının “Operation Zero” dosyasında ilginç bir isim de var: Ivan Leko

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu