EkonomiFulya DosyasıFutbolGündem

Beşiktaş’a tarihi uyarı! Futbolistan’dan bir belge daha!

Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetimi darbe üstüne darbe yemeye devam ediyor.

CSKA Moskova maçı dönüşünde havaalanında yaşanan üzücü olaylar ve Denizlispor karşılaşmasındaki kaos ortamının ardından Futbolistan.net Beşiktaş’taki şok bir olayı daha ortaya çıkarmıştı.

Hatırlanacağı gibi Siyah-Beyazlı kulüp, İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı denetlemenin Fulya Davasıyla alakası olmadığını, denetlemenin rutin olduğunu iddia etmiş, ancak Futbolistan, belgesiyle denetlemenin Fulya Davası’na bakan İstanbul 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin talebiyle yapıldığını ispatlamıştı.

Yönetimi şok eden bir başka gelişme; yönetim kurulu üyelerinin belirtilen sürede mal bildiriminde bulunmamaları halinde hapis cezasına çarptırılabilecekleri yine Futbolistan.net’ten kamuoyuna duyurulmuştu.

Futbolistan, bugün de Beşiktaş A.Ş.’nin içinde bulunduğu büyük bir tehlikeyi ortaya çıkarıyor.

Öncelikle Beşiktaş Kongre Üyesi Berk Hacıgüzeller’in 15 Şubat 2009’da gerçekleştirilen Mali ve İdari Kongre’de yaptığı konuşma ve sorduğu soruları hatırlayalım.

[media id=29 width=610 height=340]

Berk Hacıgüzeller, konuşmasında özetle 30 Kasım 2008 tarihi itibariyle, Beşiktaş Futbol A.Ş’nin Türk Ticaret Kanunu’nun 324. maddesine göre sermaye yeterliliğinin kalıp kalmadığını sormuş, maddi olmayan duran varlıkların (futbolcuların) değerlerinin artırılarak bu sermaye yeterliliğinin sağlanmasının kanunlara aykırı olduğunu belirtmişti.

Mali işlerden sorumlu yönetici Ertunç Soğancıoğlu dahil hiçbir siyah beyazlı yönetici kongrede Hacıgüzeller’in bu sorusuna cevap vermedi.

Ancak Ertunç Soğancıoğlu, kongre üyesi Hürser Tekinoktay’ın web sitesinde konuyu gündeme getirmesiyle www.hursertekinoktay.com sitesine yazılı bir açıklama gönderdi.

http://www.hursertekinoktay.com.tr/ertunc-sogancioglundan-cevap.htm

Soğancıoğlu, kısaca Berk Hacıgüzeller’in iddialarının doğru olmadığını, yaptıkları işin kanunlara uygun olduğunu söyledi.

Fotospor İstihbarat Müdürü Bülent Yüksel’in gündeme getirdiği olayı tüm vatandaşların anlayabileceği bir şekilde anlatacak olursak Beşiktaş A.Ş. örneğin Euro 2 TL’yken 1 milyon Euro’ya alınan futbolcunun değerini 2 milyon TL olarak gösteriyor. Ancak 2 yıl sonra şirket “bu futbolcu değer kazanıp 2 milyon Euro olmuştur” diyor. Kur yine örneğin 3 TL’ye çıkınca futbolcunun değeri bir anda 6 milyon TL’ye yükseltilerek sermaye oluşumu sağlanıyor.

Böylece Beşiktaş A.Ş.’nin Türk Ticaret Kanunu’nun 324. maddesine göre sermaye yeterliliğinin devam ettiği belirtiliyor.

Bu uygulamanın kanunlara aykırı olduğunu, dünya muhasebe standartlarında olmayan bu işlemin şirketi iflasa bile götürebileceğini söyleyen Berk Hacıgüzeller’in haklılığını ispatlayan denetleme raporu ise 11 Eylül 2009’da hazırlandı.

Rapordaki şu ifadeler Beşiktaş A.Ş.’nin içinde bulunduğu büyük tehlikeyi ortaya koyuyor.

“Uluslararası Muhasebe Standardı 38’in 76/b bendi maddi olmayan duran varlıkların maliyet tutarı dışında bir tutardan muhasebeleştirilmesine izin vermemektedir. Bu nedenle ekli mali tablolara yukarıda sözü edilen bilirkişi raporunda elde edilen değerleme sonuçları yansıtılmamıştır.”

Berk Hacıgüzeller’in uyarılarını aldırmayan Mali İşlerden Sorumlu Yönetici Ertunç Soğancıoğlu’nun ve yönetim kurulunun şimdi ne yapacağı merakla bekleniyor.

BJK Denetleme raporu

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu