DünyaGündem

Rusya’da şikeye 6 yıl hapis

Rusya’da şikeye 6 yıl hapis… Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’nın, şike ile mücadele kapsamında hazırladığı yeni yasaya göre, Rusya’da şikenin cezası 6 yıla kadar hapis olacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Duma Başkanı Birinci Yardımcısı Aleksandr Jukov, yeni şike yasasında sert ceza uygulamaları öngörüldüğünü kaydetti. Rusya Olimpiyat Komitesi Başkanlığı görevini de yürüten Jukov, “Yaptırımları artıran yasa tasarısı hazır. Sert yaptırımların olmaması, şike olaylarının geniş kapsamda araştırılmasına engel oluyor. Şu anda hazırladığımız yasa, vakaların daha geniş, titizlikle incelenmesi ve araştırılması için güvenlik asayiş soruşturma çalışmalarını da kapsamına almakta. Duma’nın sonbahar toplantısında konu ele alınacak.” dedi.

Sovetski Sport gazetesine konuyu değerlendiren Rusya Futbol Federasyonu’na bağlı Bilirkişi Konseyi Başkanı Anzor Kavazaşvili, yeni şike yasasında suçluların 6 yıla kadar hapis cezası verileceğini belirtti.

Temmuz 2011’de Rusya Sayıştay Başkanı Sergey Stepaşin, dönemin Başbakanı Vladimir Putin’e futbolda yaşanan şike sorunu konusunda mektup göndererek Türkiye’yi şike ile mücadelede örnek almalarını istemişti. Stepaşin, Putin’e gönderdiği mektupta Türkiye’nin şike ile mücadele yasasının tercümesini de eklemişti.

İnterfaks ajansına konuşan Stepaşin, “Türkiye bizim nasıl davranacağımıza örnek oldu. Rusya’daki şike ile ilgili durum, Türkiye’de yaşananlara çok benziyor. Türkiye’nin ilgili yasalarını örnek alarak Rusya ceza kanununda yasa değişikliğini bu yıl kabul edebiliriz.” çağrıda bulunmuştu.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu