DünyaGündem

EURO 2012’de 2 maç için ırkçılık soruşturması

Avrupa Futbol Şampiyonasında yaşanan 2 ırkçılık olayı doğrultusunda soruşturma başlatılacağı öğrenildi.İtalya-İspanya ve Rusya-Çek Cumhuriyeti maçlarında ırkçı tezahüratlar gerçekleştiği ileri sürüldü.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Ukrayna ve Polonya’nın ortak evsahipliği yaptığı Avrupa Futbol Şampiyonasındaki 2 olayın ırkçılıkla ilgisi olup olmadığını belirlemek için soruşturma başlatacak. Ntvspor’un haberine göre, UEFA’nın açıklamasında, Mario Balotelli (İtalya) ve Theodor Gebre Selassie (Çek Cumhuriyeti) aleyhinde ırkçı tezahürat yapıldığı konusunda iddialar bulunduğu ve bu konuda ”bağımsız kaynaklardan yeni haberler” alındığı belirtildi.

UEFA’nın bu 2 olayla ilgili soruşturma başlatacağı kaydedilen açıklamada, henüz disiplin soruşturması açılmasına karar verilmediği ifade edildi. İtalya’nın İspanya ile 1-1 berabere kaldığı maçta, Gana asıllı Balotelli aleyhinde ırkçı tezahüratlar yapıldığı ileri sürülmüş, İtalya Teknik Direktörü Cesare Prandelli de bu iddiaları yalanlamıştı.

Merkezi Polonya’da bulunan ”Bir daha asla” adlı kuruluş da Rusya’nın Çek Cumhuriyeti’ni 4-1 yendiği maçta Etiyopya asıllı Çek Gebre Selassie’yi hedef alan bazı taraftarların maymun sesleri çıkardığını duyurmuştu.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu