Fulya DosyasıFutbolHaber

Fatih Terim’e İstifa Daveti

TÜFAD üyesi Hürser Tekinoktay Fatih Terim'i istifaya davet etti. Tekinoktay'ın Fatih Terim'e istifa daveti şöyle oldu.

09 Haziran 2007

Devlet Bakanlığı ve Futbol Federasyonuna Duyuru.

Fatih Terim’e ise istifa daveti !

Ülke Sporundan sorumlu olduğu kabul edilen Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Devlet Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren, katma bütçeli ve tüzel kişiliği olan bir kuruluştur.

Bu teşkilatın Spor Eğitim dairesi başkanlığı ise Federasyon Başkanlıkları ve il müdürlükleri ile koordine edilerek kademeler itibariyle antrenör yetiştirme kurslarını düzenlemek ilk görevlerinden biridir.

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU ise 17.6.1992 tarihinde yürürlüğe giren 3813 numaralı kanunun 10 maddesine göre Futbol ile ilgili idareci, yetiştirici, teknik eleman, çalışmaları ile ilgili usul ve esasları tespit etmek ve kanunun uygulanmasına dair hususlardan sorumlu olan bir başka kuruluştur.

Bu iki kuruluş Başbakan Yardımcısı MEHMET ALİ ŞAHİN’in başında bulunduğu Devlet Bakanlığı teşkilatına bağlıdır.

Kanuna göre her türlü vergiden ve harçtan muaf olan Futbol Federasyonu bu görevi dahilinde teknik direktör kursları düzenlemektedir.

Teknik Direktörlük kursları 1,5 yıl sürmektedir ve seçilen adaylar 5’er Milyar Lira para yatırarak bu kursa kayıt olurlar.

Bu kurların en sonuncusu geçtiğimiz günler Milli Takım Riva tesislerinde yapılmaktaydı.

Kursun 3. ve son etabı 8 Haziran Cuma günü eğitim dairesinde gerçekleşti. Ama gerçekleşti denirse!

Aralarında Beşiktaş Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Engin İpekoğlu gibi tanınmış birçok futbol adamının bulunduğu “Teknik Direktörlük Üçüncü Etap Kursu’da yaklaşık 30 Teknik direktör kendilerine ders verecek hocayı dershanede saatlerce beklediler.

Ellerinde ki kitapçığa göre 1,5 yıldır sürmekte olan kursun 8 Haziran Cuma sabahki hocası aylar öncesinden planlanmış olan Fatih Terim’di.

Oysaki bu 30 teknik adam öncelikle Milli Takım teknik direktörü sıfatı ile saygı duyduğu Fatih Terim’e, kendilerine de aynı saygının duyulması için bir gece önceden her türlü kılık kıyafet saç ve sakal düzenlerini hazırlamış ve heyecan için bu saati beklemekteydiler.

Hürser Tekinoktay İtalyanın Efsane Hocası Nevio Scala ile bir maç analizinde
Hürser Tekinoktay İtalya’nın Efsane Hocası Nevio Scala ile bir maç analizinde

Üstelik hiç vergi ödemeyen Futbol Federasyonu bir önceki sene bütçemiz 20 milyon dolar fazla çıktı derken bu saygıdeğer hocalar kişi başı 5 Milyar TL ödeyerek bu kursa katılmaktaydılar.

Bazı teknik adamlar için bu miktar çok önem taşımazken bazı hocaların aylık 1 Milyar TL maaşı olduğundan arabalarını satarak bu miktarı ödeyebilmiş bazıları da bankadan kredi alarak bu kursu katılmışlardı.

Ve uzun bekleme sonunda yazılı olarak mazeret açıklanmasını bekleyen hocalara kurs sorumlusu Teoman Yamanlar Fatih Terim Hoca’nın Bosna yenilgisi sonrası morali bozuk olduğunu için bu derse katılamayacağını söyledi!

Milli Takımlar Baş Danışmanı ünvanı ile 5 yıllık bir anlaşma yaparak 10 Trilyona yakın bir ücret alan Fatih Terim’in hoca olduğu bu kursa keyfi olarak katılmaması Riva tesislerinde bulunanlarca şaşkınlıkla karşılandı.

Oysaki Türkiye galibiyetine kişi başı 2000 usd prim alan Bosna Hersek takımı ile oynana karşılaşmadan 3 gün sonra Brezilya ile yapılan özel maçta Fatih terim çok mutlu ve memnun olduğu ifadelerini hepsi televizyonlardan izlemişti!

Hatırlanacağı üzere Milli Takım eski teknik direktörü Ersun Yanal genç takım maçına gitmedi diye görevden alınmıştı.

Şimdi o kararı alan kurum ve bu kurumdan sorumluların kanun hükmünce de sorumlu olduğu görevi keyfi olarak uygulamamasına karşın Fatih Terim’e ve kurs sorumlularına ne diyeceklerdir.

Bakalım Milli Takım görevinde çok başarılı olduğu bir dönemde Ersun Hoca’ya uygulanan ceza Fatih Terim’e uygulanacak mıdır?

Yoksa aylar önceden kurs kitabına ve ders müfredatına Fatih Terim isminin tesadüfen yazıldığını söyleyip başkaları mı görevden alınacaktır?

Ve unutulmayan bazı notlar;

1-01 Aralık 2005 Perşembe günü Millet Meclisinde Yalova vekili Muharrem İnce’nin öğretmenlere 715 milyon lira ödendiğinin tartışıldığını, ancak ülkede Fatih Terim’e 110 milyar lira maaş, sekreterine 35 milyar lira prim verilmesini gündeme getirmesi ve yine mecliste Fatih Terim’in ne kadar ücret aldığı ile ilgili soru önergesi verildiğinin kendisine hatırlatılması üzerine Fatih Terim’in ‘Herhalde meclis kürsüsünde konuşulacak başka konu yoktu.’ demesi ülke genelinde büyük tepki görmüştü.

Fatih Terim

2- Fatih Terim’in Türk Futbolu Gelişim Projesi adı altında yaptığı açıklamalar sonrası yanında Gençlik Spor Genel Müdürü, Federasyon Başkanı ve Bakan olmadan böyle bir projeyi açıklaması 16 Aralık 2005 Cuma günü yine TBMM’de tepki görmüştü…

3- Hatırlanacağı üzere Fatih Terim 11 Ağustos 2007 tarihinde 30 yaşının üzerindeki Marco Aurelio’yu A Milli takımına çağırmıştı.

Ancak bu tarihten sonra Almanya da yetişen Malik Fathi, Mesut Özil, Serdar Taşçı, Barış Özbek, Serkan Çalık, Nizamettin Çalışkan gibi Türk Milli takımının 10 yıl boyunca kullanabileceği futbolcu kaynağının tercihlerini Alman Milli takımından yana kullanmasından dolayı futbol adamları tarafından sorumlu tutulmuştu.

4- Türkiye- İsviçre maçları sonrası France Football’un “Provakotör Terim” başlığı ile sorumlu tuttuğu olaylar sonrası Türkiye FIFA tarihindeki en yüksek cezayı alarak 1 yıl seyircisiz ve Türkiye dışında maçlarını oynamıştı..

Bu yazı 09 Haziran 2007 tarihinde hürserTekinoktay.net sitesinde yayınlanmıştır.

Not 1: 17 Ekim Çarşamba Akşamı Türkiye Yunanistan maçının oynanmakta olan son dakikalarında; Milli Takım’ın i teknik direktörü Fatih Terim, ‘İmparator’ lakabını aldığı Ali Sami Yen’de yuhalandı ve istifaya davet edildi.

Not 2: Fatih Terim Levent Bıçakçı döneminde göreve gelmiştir. Olaylı İsviçre maçlarından sonra Haluk Ulusoy Levent Bıçakçı’dan görevi devralmıştır. Haluk Ulusoy’un görevden usulune uygun alınışını takiben Futbol Federasyonu Başkanlığı’na Hasan Doğan gelmiştir. Fatih Terim şu anda görevde bulunduğu süre içinde 3. Futbol federasyonu başkanı ile çalışmaktadır.

Futbolistan

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu