GaleriKültür&Sanat

Johannesburg, Güney Afrika

Johannesburg Güney Afrika’nın en önemli şehridir ve iş dünyasının merkezidir. Ülkenin Gayri Safi Milli Hasılasının %12’si bu şehirde gerçekleşir.

Şehrin büyüklüğüne göre yine de yeşil ve düzenli bir şehirdir. Şehirdeki yüzlerce parkta değişik ağaç ve bitki türleri yaşamaktadır.

The Mai Market geleneksel ürünleri bulabileceğiniz özel bir yerdir. Bu şehirde insanlığın beşiği sayılan ilk iskeletlerin bulunduğu tarihi bölgeler mevcuttur ve Unesco tarafından koruma altındadır.

Johannesburg Tarihçe

Johannesburg 1886 yılında altına hücum zamanı gelişmiş ve şehir olmuştur. Ayrıca politikanın merkezlerinden birsidir. 1955 yılında bağımsızlık ve eşitlik bildirgesi bu şehirde imzalanmıştır. Bu bildirge halen Güney Afrika Anayasasının temelini oluşturmaktadır.

Johannesburg Foto Galeri

Johannesburg Futbol

Bu şehir aynı zamanda Güney Afrika futbolunun da temelidir. Şehirdeki birçok kulüp ve stad tarihi maçlara sahne olmuştur. 1958 yılında Rand Daily Mail gazetesinin bürolarında Futbol Birliğinin temelleri atılmıştır.

Kaizer Chiefs, Orlando Pirates, Jomo Cosmos ve Highlands Park, Rangers ve Lusitano çeşitli kereler Şampiyonluk yaşamış takımlardır. Kazier Chiefs ve Orlando Pirates en çok taraftarı olan Kulüplerdir. Bu iki takımın karşılaştığı Soweto Derbisi hem ülkede hem ülke dışında çok sıkı takip edilmektedir.

Johannesburg aynı zamanda birçok kaliteli futbolcunun yetiştiği yerdir. Jomo Sono (Jomo Cosmos Futbol Takımının kurucusudur) ve Kazier Moutang ( Kazier Chiefs takımının kurucusudur) Kuzey Amerika Futbol Liginde Pele ve Beckenbauer ile New York Cosmos takımında beraber futbol oynamışlardır.

Bunların dışında Patrivk “Ace” Ntsoelengoe Güney Afrika’nın yetiştirdiği en büyük futbolcudur. Nelson Mandela’da Güney Afrika’nın kazandığı 1995 Rugby Dünya Kupası Finalini ve 1996 Afrika Kupasını Johannesburg’da staddan seyretmiştir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: