Ekonomi
Son Dakika

Just Do It

Spor tarihin en iyi sloganı: Just Do It

Bir idam mahkumunun son sözlerinden doğan, Nike’ın kaderini değiştiren ve bir çok reklam profesyoneline göre dünyanın en iyi spor sloganı: “Just do it.”

1971’de Phil Knight ve Bill Bowerman, Blue Ribbon Sports adında spor ayakkabı üreten bir şirket açtılar. Blue Ribbon Sports’un yeni ayakkabıları için bir logoya ihtiyacı vardı ve Phil Knight, 1971 yılında Portland Üniversitesi’nde öğrenci olan Carolyn Davidson ile saatliği 2 dolardan anlaştı. Davidson, Swoosh olarak bilinen simgeyi tasarladı ve şirketin yeni logosu bu oldu. Davidson bu logodan 35 dolar kazandı.

Blue Ribbon Sports’un ilk tam zamanlı çalışanı ve aynı zamanda bir atlet olan Jeff Johnson, bir gece rüyasında Yunan mitolojisindeki zafer tanrıçasını gördü ve şirketin isminin değiştirilmesi gerektiğini önerdi. Önerisi kabul edildi ve şirketin yeni ismi Nike oldu.
Nike 1980’ler ile birlikte yükselişe geçti. Hatta şirketin yükselen değeri ile birlikte Phil Knight, logo konusunda minnettarlığını göstermek için 1983 yılında Carolyn Davidson’a Swoosh şeklinde elmas bir yüzük ve Nike’dan hisse senedi hediye etti. Fakat bütün bu iyi gidişata rağmen Nike için büyük bir sorun da baş göstermeye başlamıştı: Reebok.

Nike 1980’lerde yükselişine rağmen sıradan bir spor ayakkabısı markası olarak görülüyordu. Reebok’un ise pazar payı yükseliyordu ve özellikle bu yıllarda yükselişe geçen spor trendinden yüksek oranda yararlanıyordu. Nike, bu sorunu çözmek için 1988 yılında Wieden+Kennedy reklam ajansından yeni ve büyük bir kampanya istedi.

Wieden+Kennedy’nin kurucularından Dan Wieden, Nike için çalışmalara başladı. Bir düzine reklam filmi çalışması yapıldı fakat Wieden’a göre eksik bir şeyler vardı. Çalışmalar birbirinden bağımsızdı ve tek bir temelde buluşmuyordu. Wieden, yeni kampanyanın sunumundan bir gün öncesinde gece çalışırken aklına 1977 yılında adam öldürme ve kundakçılık suçundan idama mahkum edilen Gary Gilmore’un son sözleri geldi: “Let’s do it.”

Wieden, 20 dakikalık bir çalışma sonucu Nike’ın yeni kampanyasının sloganını buldu: “Just do it.”

Ertesi gün Nike’a yeni kampanya tanıtıldı ve Temmuz 1988’de Nike’ın yeni slogana sahip ilk reklam kampanyası yayınlanmaya başladı. 30 saniyelik TV reklamında 80 yaşındaki Walt Stack’in her gün 27 kilometre koşması konu alında ve siyah arkaplan üzerine beyaz renklerle “Just do it.” yazıldı.

Nike yeni sloganını her mecrada kullandı ve büyük bir geri dönüş aldı. Kuzey Amerika’da spor ayakkabı satışını 10 yılda %25 arttırarak satış miktarını 877 milyon dolardan 9.2 milyar dolara çıkardı. Geçtiğimiz yıllarda sloganın 25. yılı için yeni bir reklam filmi de yayınlandı.

Nike, “Just do it.” ile spor tarihin en iyi sloganını hala kullanmaya devam ediyor ve 27.5 milyar dolarlık değeriyle şu an dünyanın en değerli spor markası konumda. Ayrıca hala Wieden+Kennedy reklam ajansıyla çalışmaya devam etmektedir.

NationalTurk Haber

Spor dünyasının en güzel ve unutulmayan reklamlarını THY reklam kampanyalarıyla da yaşamıştık.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu