Futbolda ŞiddetGündemŞike ÇetesiŞike DedikodularıŞike DosyalarıSpor

Şike vetosuna tek destek BDP’den!..

Şike yasasını aynen geçmesin! Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Gül tarafından veto edilen Şike Yasası’nın TBMM’den aynen geçmesine ‘hayır’ diyeceklerini söyledi.

Barış ve Demokrasi Partisi’nin TBMM’deki grup toplantısında konuşan Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından veto edilen şike yasasının aynen gelmesi durumunda hayır diyeceklerini ve daha detaylı muhalefet edeceklerini ifade ederek şöyle konuştu; Binlerce insan düşüncesinden dolayı içeride, milletvekili hakkında 5 bin yıl hapis cezası isteniyor, 60 gazeteci içeride. Parlamento utançtan kurtulalım demiyor. Ama şikecileri kurtarmak için harıl harıl bir araya gelip çalışabiliyor. Dört grup çıkardı yalanını bırakın, 3 grup birleşip yapmıştır.

BDP muhalefet etmiştir, desteklemediğini kamuoyuna deklare etmiş genel kurulda gereğini yapmıştır. Birileri Cumhurbaşkanı’nın vetosu haksızdır, Meclis’in iradesine saygısızlıktır diyebiliyor. Cumhurbaşkanın veto gerekçesi kendini bağlar, aynı haliyle parlamentoya getirilirse hayır oyu kullanacağız. Şike iddialarıyla ilgili tutuklu olan hiç kimse ile husumetimiz yoktur. Kişiye özgü yasa çıkarma hatalıdır. 6-7 ay önce çıkarılan yasayı, o kişiler tutuklu diye değiştirmeye çalışmak ilkesizliktir. ‘Sayın’ sözcüğüne 15 ay hapis cezası veriliyor.

Haberiniz var mı şikeciler, şike yasası etrafında buluşanlar, güvenilir insanlar bir an önce çıkmalı diye birleşip yasa değiştirenler. Gelin birleşelim. İfade özgürlüğü basın özgürlüğü konusunda düzenleme yapalım. İfade özgürlüğüne cezasızlığı getirelim. Şike yasasının altında çok daha farklı şeyler çıkabilir. Sarıdan bir konu değildir. Büyük siyasi, ekonomik oyunlar, çok büyük rantlar söz konusudur. Basit sıradan ceza artırımı, indirimi meselesi değildir. Bu işin altında şuanda bu davaya müdahil olmayanlarda vardır. Siyasetle, siyasetçiyle bağı vardır.

Savcılar nereye kadar gidebiliyorsa, uzanabiliyorsa gitsinler. İçeride olanlar konuşacaksa bugün konuşsun. Trilyonlar milyarlarca dolar bu işler nasıl döndü kimlerin cebini nasıl akıtıldı. Hangi siyasetçiler, hangi bürokratlara ne kadar pay verildi ortaya çıkması lazım. Mağduriyet edebiyatı yapılarak işin içinden çıkılamaz. Bir daha gelirse daha detaylı muhalefet edeceğiz. Meclis soruşturması için peşine düşeceğiz.

Bağlantılar
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı