FutbolHaber

‘Süper’ belirtiler

Derbi maçlarının önemini hiçbir şey engelleyemez. Ayrıcalıklı olması zaten bu yüzdendir. Sadece içinde bulunduğu koşullara göre eleştiri yapılabilinir, bunu bir tolerans olarak da görebiliriz.

İşte sezon başı derbileri de eleştirirken bazı hafifletici sebepler bulabilme şansımız vardır. Aslında bu şans bizim mi? takımların mı? O da farklı bakış…

Hafifletici sebepleri açıkladıktan sonra ‘Süper Kupa’ya dönersek…

Fenerbahçe açısından en önemli belirti; Daum’un Alex’in Fenerbahçe’si ile anlaşmaya varması. Dede’nin yapmadığını Daum yaparak; Aziz Yıldırım’ın hedef küçülterek; sadece içe yönelip, Türkiye Şampiyonluğu’na kitlenmesi Daum’un elini kolaylaştırdı ve işin risksiz olması için pazarın en büyük portföyüne sahip Alex ile anlaşmasını yaptı.
Tek sorun Alex’in Dede’den dolayı tepkili olduğu Guiza ile Alex ve Brezilyalıların arasını düzeltmekti, onu da başarmak üzere.

Zaten Daum tercihi iç pazar içindi.

Beşiktaş ise daha farklı sorunlara sahip.

Harcanan para ile sahadaki kalite ve oyun arasındaki ciddi çelişkilerin; ilerisi için tartışmalara neden olacağı şimdiden belli gibi.

Sayın Denizli’nin hâlâ elindeki oyuncular ile doğru sistemi oturtamaması özellikle Şampiyonlar Ligi’nin zor geçeceğini gösteriyor.

Hele hele oyunun ikinci yarısında dört santrafor oyun kurgusu inanılır gibi değil. Bobo çizgide, Nobre Ernst’in önünde, (ikisi de ceza sahası içi yeteneğe sahipken) Nihat serbest ve Holosko sağda, bunun yanında Önder ve Bilica rahat oyun oynamakta ki bu kadar riskli ikiliye neden baskı yok?..

NationalTurk Haber

Çift ön liberolu oyun kurgusunun santrforları Bobo ve Nobre değil, Nihat ve Holosko olur. Taktiksel doğrular bunu gerektiriyor. Burada çok önemli konu da Nihat gibi kaliteli bir oyuncunun bu hali ile oynatılması. Hem ona hem de futbol adına yazık olmakta.

Sayın Denizli’nin oyun anlayışındaki kenar oyuncu tercihleri Tello ve Yusuf Türkiye’de iç saha ve Anadolu takımlarına karşı tutabilir fakat derbi ve Avrupa maçları için yetersiz kalabileceklerinin görüntüsü ortada… Tello’nun serbest oyun ile oyun kurma görevi; yanlış yerde yanlış adamdan başka bir şey değil. Üstelik Bobo’yu onun yerine sola çekip kaleden uzaklaştırarak…

Diğer bir taktiksel önem ise beklerin devamlılığı, İsmail bu sistem için büyük kazanç fakat sağ savunmacı sorunu hâlâ problem. Toroman da bu oyun anlayışında ne verir?..

Sayın Denizli’ye çift ön liberolu oyun ile La Liga’da ve Şampiyonlar Ligi’nde Şampiyonluklar yaşayan Zidan ve Figo’lu Real Madrid’in o takımını iyi analiz etmesini öneririm. Futbolun kendi prensipleri içerisinde doğru tektir.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu