FutbolGündemTransfer

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş; Play-Off sistemine karşıyım

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, Süper Lig’de bu sezon ilk kez uygulanacak olan play-off sistemine de karşı olduğuna vurgu yaptı. Güneş, “Sistemi yanlış buluyorum ama buna karşı durmakla bir yere varamam” dedi.

Şenol Güneş, şike ve teşvikle ilgili yasadaki değişikler talepleriyle ilgili, “Eğer daha iyi bir ortam için yapılıyorsa; evet. Ama suçu örtmek için yapılıyorsa; hayır” dedi.

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin konularda değerlendirmelerde bulundu. 2011-2012 sezonunun iyi başlayıp iyi gitmesini, kötülüklerin, yanlışların, gerilimlerin geride kaldığı, güzelliklerin, hoşgörünün önde olduğu bir oyun istediğini dile getiren tecrübeli teknik adam, şöyle konuştu;

31 oyuncumuz var. Uzun sürecek sakatlıklarımız var. 29 oyuncuyla yarışın içinde olacağız. Yeni gelen takımlar var. Samsun, Ordu ve Mersin daha önce de birlikte olduğumuz takımlardı. Hoş geldin diyorum kendilerine. Trabzonspor ve Beşiktaş Avrupa’da devam ediyor. Başarılı olmayı arzu ediyorum.

Tartışmaya açık olmasına rağmen, bilgimizin alınmadan uygulamaya koyulan Play-Off sistemiyle lige başlayacağız. Şampiyonlar Ligi’nde ülkemizi iyi tanıtmak istiyoruz. Sportif başarıyı kovalayacağız. Herkesten sevgi saygı ve destek bekliyoruz. Spor Toto Süper Ligi’nde yarışın kızışacağı dönemler olacak. Türkiye Kupası statüsü tam olarak belli değil.

Zor bir sezon geçireceğiz. Milli Takım’lara oyuncular vereceğiz. Kadroyu en iyi şekilde kullanmaya çalışacağız. Elimizdeki kadro değişkenliği olan bir takım. Sakatları ve genç oyuncuları göz önünde bulundurduğumuzda eksik bile sayılabilir.

Şenol Güneş; Fair-Play duygusu içinde maç izleme duygusunu öne çıkarmalıyız

Bordo-mavili tarafların da yeni dönemde daha dikkatli ve sorumlu olmasını beklediğini kaydeden Şenol Güneş, “Tüm futbolseverlerin dikkatli olması gerek. Fair-Play duygusu içinde maç izleme duygusunu öne çıkarmalıyız. Taraftarlarımızın yeni bir statüde izleyecekleri ligde her iki tarafı da alkışlaması, kazananın daha fazla alkışlamasını istiyorum. Oyuncularımızı yuhalamak yerine hak edeni alkışlamak, kaybedenin de emek verdiğini bilmek gerektiğini düşünüyorum. Kaybedenler, bu alkışı hak etmek için daha fazla çaba gösterecektir. Taraftarlarımız bizi yurt dışında da iyi temsil etmeli. Kazanmak ve kaybetmekten çok fair-playi öne çıkarmayı önemsiyorum.” ifadelerini kullandı.

Şike soruşturması sürecine atıfta bulunarak “Kimse oh demesin” diyen başarılı teknik adam, sözlerine şöyle devam etti; Herkes bu rahatsızlıktan nasibini alacaktır. Çocuklarımızı zehirliyoruz. Gelecek nesillerdeki insan tipini etkileyecek. Çalmanın çırpmanın benimsenmediği bir gelecek istiyor çocuklarımız. Şüphe istemiyorlar. Herkes rahatsız olmuştur. Hep birlikte suçun karşısına geçmeliyiz.

Suçu yanımıza alırsak hata yaparız. Bilmeden yapılan suçların düzeltilmesi için çaba gösterilebilir, ancak aksi kabul edilemez. Hasta olmak istemiyorsak önce mikropları engellemeliyiz. Herkes el atmaya çalışıyor. Keşke daha önce el atılsaydı. Bu durum polis ve savcıların işi. Onların kararlarını bekleyeceğiz. Kanunlardan çok kendimizi değiştirmek önemli.

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş; Kendimizi değiştirirsek dünya da değişecek

Herkesin kendi işini yaptığı bir ortam görmek istediğini anlatan Şenol Güneş, “Medyanın medya, yöneticinin yöneticilik, teknik heyetin teknik konularla ilgilenmesini diliyorum. Herkes her şeyi konuşursa bir yere varamayız. Herkes kendi birimi içinde kalmalı. Bu konuda adımlar atılıyor. Maç sonunda futbolcular, hakemler, teknik adamlar konuşmalı. Çünkü işi yapanlar onlar. Sistem, kurumlar, taraftar, oyuncu ve medya kendini gözden geçirmeli ve yenilenmeli.” diyerek şöyle devam etti;

Başkasını değil kendimizi değiştirmeliyiz. Kendimizi değiştirirsek dünya da değişecek. Şüpheleri yok etmeli, hataları düzeltmeliyiz. Oyuncu daha özgür bir ortam içinde oynamalı. Futbolu oyun olarak görmeliyiz. Düzensizlikler haksızlıklar giderilmeli. Adil olmalı ve dik durabilmeliyiz.

Cesur olmalıyız. Başkalarının baskılarıyla karar vermemeliyiz. Özgür ortamı kullanmak istiyoruz. Baskı altında olan oyuncu gelişim gösteremez. Her birim kendi arasında sorunu çözmeli ancak birimler kendi aralarında iletişim kurabilmeli.

Şenol Güneş; En güçlü birim kulüpler birliğidir

Futbolun oyun ve eğlence olarak görme anlayışını geliştirilmesi gerektiğinin altını çizin Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, futbol insanları bir araya getirmek için büyük bir neden olması gerektiğini kaydetti. Bu konu da resmiyeti olmaması rağmen en güçlü birimin Kulüpler Birliği Vakfı olduğunu anlatan Şenol Güneş şöyle devam etti;

En güçlü birim kulüpler birliğidir. Resmiyeti olmamasına rağmen kulüpler olmadan taban birlikleri olmaz. Taban birlikleri fikir ortaya koymalı. Etki alanı olmalı. Antrenörler, oyuncular ve hakemler kendi içlerinde değerlerini iyi korumalı. Haksızlık olduğunda yaptırım hakkını kullanmalı ama keyfi olmalı. Denetimi olmalı. Formasının hakkını veren futbolcu alkışlanmalı. Her olumsuz hareket tepki görmeli, tepki ölçülü olmalı.

Başkalarının mutsuzluğu üzerine hayatımızı kurmamalıyız. Futbol dışı olaylar saha içini etkiler. Bundan kaçınmalıyız. Bunu psikolojik denetimle gerçekleştirebiliriz. Kulüplerin kurumsal yapıları değişmeli. Harcamalar denetlenmeli. Gelecek nesillere karşı sorumluluğumuz önemli. Futbol için para araçtır. Para futbola hakim olmamalı.

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş; Play-Off sistemine karşıyım

Şenol Güneş, Süper Lig’de bu sezon ilk kez uygulanacak olan play-off sistemine de karşı olduğuna vurgu yaptı. Play-off için kendilerinin fikirlerinin sorulmadığını da belirten Şenol Güneş, “Sistemi yanlış buluyorum ama buna karşı durmakla bir yere varamam. Birlikte yaşarken ortak fikirlerin hayata geçebileceği bir sistem olması gerek. Konuşarak karar verilmeli. Benim oyuncularımla ilgili kararım belli olmasına rağmen antrenörlere onlarca kere hata yapmamak için tekrar tekrar soruyorum. Sorumluluklarımız varsa hoşgörülü olmalıyız. Play-off sistemine karşıyım ama konuşacağız” dedi.

Şenol Güneş; Güzel futbol içinse değişiklik olabilir

Güneş, Kulüpler Birliği Vakfı üyelerinin futboldaki şike ve teşvik yasasında değişiklik taleplerini ilişkin soru üzerine de, değişiklik iyi bir ortam için yapılıyorsa bunu kabul edebileceğini, birilerini kurtarmak için yapılıyorsa buna da karşı olduklarını kaydetti. Başarılı teknik adam şöyle konuştu; Benim konum farklı. Kanunlar nasıl yapılır bilmem. Ama uygulama için bir antrenör için şunu söyleyebilirim. Daha iyi bir ortam için yapılıyorsa, evet derim. Ama suçu örtmek için yapılıyorsa, hayır derim.

Kanunları değiştirerek düzeni ve huzuru bulamazsınız. Uygulayıcılara göre kanunlar değişir. Son dönemde hep hukukçular konuştu, sonra magazinciler konuştu. Ne için konuştuklarını bilmiyorum. Futbol kanun değil, oyundur. Kanundan, bilimden faydalanır ama bunların kendisi olmaz. Bütün kanunlar insanların mutlu olması için yapılıyor. Eğer para kazanmak için kanun değiştirilecekse ben ona karşıyım ama huzur için futbolun gelişmesi için yapılacaksa ona, evet diyorum.

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş; Devler Ligi’ne şampiyon olarak gidiyoruz

Şampiyonlar Ligi’ne ‘şampiyon’ olarak gittiklerini savunan Güneş, kupa almadıklarını ama kendilerini zaten şampiyon olarak gördüklerini belirterek şöyle devam etti; Kazanmak kaybetmek bazen 82 puan aldığımızda ikinci olduğum için mi başarısızım? 1996’da da bunu söylemiştim. 2 puan daha alsaydım mı büyük bir başarı elde etmiş olacaktık. Biz başarılı olmuşuzdur. Fenerbahçeliler de emek vermiştir. Antrenörü ve futbolcusuyla sorunumuz yok bizim. Başkaları da bizden rahatsız olmasın.

Son anda Şampiyonlar Ligi’ne alındık. En büyük mağdur biziz demek isteyip de kimseyi üzmek istemiyorum. Son anda benim birçok oyuncum gitti. Buna rağmen işimizi devam ettiriyoruz. Transfer yaptık. Geçen sene oluşan başarılı kadroyu yıktık. Şimdi de iyi oyuncularımız var. İnşallah daha iyi olacağız. Şampiyonlar Ligi heyecan verici ama şehrin davranışı ve heyecanı yeterli değil. Bir maçta kazandığımız 3 puanın sevinci kadar bile sevinemedik.

Şampiyonlar Ligi’nin ne olduğunu kavrayamadık. Planlama yapamadık. Eksiklerimiz vardı. Birinci de olabiliriz, sonuncu da olabiliriz. Her sonucu bekliyoruz. Ülkeyi iyi temsil etmek istiyoruz. Sorumluluğumuzu taşıyacağız.

Şenol Güneş; Messi’yi istiyorum. Kaleci Buffun’u istiyorum. Alabilecek misiniz?

Kadronun şişkinliğine ilişkin eleştirilere de cevap veren tecrübeli teknik adam, elinde iki değil; Trabzonspor olduğunu söyledi. Bu sezon aynı anda üç kulvarda mücadele edeceklerini hatırlatan Şenol Güneş şöyle devam etti; İki takım yok. Bir tane takım var o da Trabzonspor. Daha iyi kadro oluşturmak için isim verebiliriz. Ama alabilir miyiz? Bugün oluşturulan kadro budur. Forvet kimi istiyorsunuz diyorlar? Messi’yi istiyorum. Kaleci Buffun’u istiyorum. Alabilecek misiniz? Sizden ricam kısır döngüde olmamanız.

Birine kızınca birilerini birilerine vurdurmayın. Şahıslar üzerinden gitmeyin. Her şeyi doğru yapmıyoruz, oturttuğunuz sistem üzerinden benden cevap aramayın. Trabzonspor’a yanlış yerden vurmayın. Ne eksiktir ona bakmak yerine, nereden kavga çıkarabilirim diye bakmamak gerek. Kırgınlıklar bitsin. Düzeltmek lazım. Hala kavga olmasın. Yeni bir vizyonla önümüzü açın. Siz çocukları etkiliyorsunuz. Gazetelerden, televizyonlardan kaçmasın kimse. Değişmemiz gerek. Avrupa tribünlerindeki huzurlu ortamları burada istiyoruz ancak bunun için hiçbir şey yapmıyoruz. Kısaca, farklı takımlarımız yok. Belirli bir menajerle çalışmıyoruz. Elimizdeki kadroyu en iyi şekilde değerlendireceğiz.

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş; Gidenler hakkında konuşmak bize artı katmaz

Şenol Güneş, ‘Geçen sezon eksiği var denilen kadro bozuldu. Sizin iç dünyanız, psikoloji nasıl?’ sorusuna da şu cevabı verdi; Hayal ettiklerinizle ortaya koyduklarınız bir olmayabilir. Aldığımız oyuncular gidenlerin önüne geçebilecek oyuncular. Bunu zaman gösterecek. O gün de oynattığımız oyuncular eleştiriliyordu, şimdi niye gitti diye eleştiriler var. Gidenler hakkında konuşmak bize artı katmaz. Gelenlerden nasıl faydalanırız bunu düşünmek gerek. Şikayetçi olmaktan çok çözüm üretmekten yana olduğumu yeniliyorum.

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, elindeki kadroyu en iyi şekilde kullanmayı çalışacağını belirterek, sol ayaklı bir stoper ihtiyacını ise tam olarak karşılayamadıklarını dile getirdi. Başarılı teknik adam, bir başka soru üzerine de 18 kişilik maç kadrosuna alt yapıdan yetişen bir genç oyuncu alma uygulamasının da yanlış olduğunu ileri sürdü.

Şenol Güneş, ‘Yardımcı Antrenör Ünal Karaman’ın son dönemlerde basın toplantılarına katıldığı, yeni sezonda görev alanlarında farklı bir uygulama mı’ olacağı yönündeki soruya, “Ünal hoca sahaya çıkacak. Tek başına taşıyacak, ben de ona yardımcı olacağım. Kulübede ben de olacağım. Dışarıda değilim” diye cevap verdi.

Sezona deplasmandaki Manisaspor maçıyla başlayacaklarını hatırlatan Şenol Güneş, o maçın gerek ligi gerekse Şampiyonlar Ligi açısında moral ve güvenlerini artırması bakımından önemli olduğuna dikkat çekti. Manisaspor kendilerine ters gelen bir takım olduğuna değinen Güneş, maçı kazanan taraf olmak istediklerini sözlerine ekledi.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu