Gündem

Ve Euro 2008 Başlıyor

Ve Euro 2008 Başlıyor !
12 Aralık 2002 yılında yapılan seçimde Türkiye ve Yunanistan’ın da ortak aday olduğu seçimde UEFA Değerlendirme Komitesi Avusturya ve İsviçre’nin adaylıklarını uygun gördü ve Euro 2008’i bu iki ülke ortak organizasyonuna verdi.

Hepinizin de bildiği gibi gruplarında ilk iki sırayı alan 14 takım ve ev sahipleri İsviçre ve Avusturya ile 16 takım bu şampiyonaya katılma hakkı kazandı.

Grupların kura çekimleri 2 Aralık 2007 tarihinde İsviçre’nin Luzern kentinde 120 milyon televizyonun seyricisinin izlediği bir yayınla gerçekleştirildi.

Kura çekimine Türkiye 4. pottan girerken ev sahipleri Avusturya ve İsviçre ülke puanlarının düşüklüğüne rağmen 1. pottan kuralara girdiler.

Bu turnuvada 1996 yılından bu yana UEFA All Star Team seçimleri yine gerçekleştirilecek.

Bu turnuvayı UEFA’nın bu iş için görevlendirdiği ve tecrübeli teknik adamlardan oluşan Teknik Araştırma Grubu gerçekleştirecek. Seçimde aranan kriterler ise takım ruhu, teknik, savunma ve hücum kaliteleri olacak.

Bu turnuva UEFA’nın %100 kuruluşu konumundaki Euro 2008 Organizasyon Komitesi Şirketi yönetiminde gerçekleştirilecek.

Komitenin Viyana ve Bern’de olmak üzere iki bürosu bulunuyor. Şirketin ayrıca bir danışma kurulu var ve başkanı Avusturya Futbol Federasyonu Başkanı Friedrich Stickler.

Opreasyondan sorumlu kişi ise İsviçre’den Martin Kallen. Kallen’in yardımcısı olarak her iki ülkede de birer turnuca direktörü bulunmakta.

Euro 2008’in düzenlenmesi 138 milyon euroya mal oldu. Turnuvayı düzenleyen şehirler toplam 18.6 milyon euro yardımdan bulunuldu. Böylece her şehir 375.00 euro alarak taraftar alanlarının kurulması sağlandı.

Turnuvaya katılan her ülke 7.5 milyo euro giriş parası alacak. her galibiyetin primi 1 milyon euro.

Beraberlikte ise bunun yarısı takımlara verilecek. Çeyrek finale kalan her ülke 2 milyon alırken yarı finale kalanlar ise 3 milyon daha alacak. Finale kalanlar 4.5 milyon euro alırken kazanan takım 3 milyon euro daha ek olarak kazanacak.

Turnuvanın logosu Londra’da merkezi olan English & Pocket adlı firma tarafından yapıldı.EURO 2008 Scolari Cristiano Ronaldo antremanda

Logodaki kırmızı ve beyaz iki ülkenin ortak renklerini yeşil ise iki ülkede hakim olan yeşil doğayı temsil ediyor. Maskotlar ise ikiz kardeşler Trix ve Flix olarak Warner Bros tarafından düşünüldü. İsimler ise halk oyu ile 3 değişik isim arasında seçildi.

Turnuva topu EUROPASS her zaman olduğu gibi bu turnuva için Adidas tarafından üretildi.

Bu topun en büyük özelliği dikişsiz ve deri olmaması. Bu da topun daha iyi uçmasını sağlıyor. Ancak forvetler ne kadar topu beğense de kaleciler bu topun kötü olduğunu söylüyorlar. Özellikle lehmann ve Buffon bunların başında gelen kaleciler.

Turnuvada maç yöneetcek hakemelr UEFA tarafından 19 Aralık 2007 günü açıklandı. seçilen 12 hakemden 4’ü turnuvaya katılmayan ülkelerden seçildi.

Turnuvanın ana sponsorları ise Mater Card, Carlsberg, McDonald’s, Coca-Cola, JVC ve Hyundai.

Bunun yanında eğlence sponsorları olarak Continental, Adidas, Castrol ve Canon olarak belirlenirken her bir sponsor 19 milyon euro ödedi.

Ayrıca UEFA her iki ülkede de o ülkeye ait sporsorlarla da iş birliği yaptı. İsviçre’den Swisscom, UBS ve Ferrero Avusturya’dan Telekom Austria, Avusturya Posta İdaresi ve UniCredit sponsor oldular.

İsviçre firmaları 5 milyon Avusturya firmaları ise 3 milyon euro civarında katkıda bulundular.

Turnuvanın oynanacağı stadyumların yenilenmesi tam 900 milyon euroya mal oldu ve tüm biletler takımların hepsinin güçlü ve stadyumların da Almanya’ya nazaran küçük olmasından dolayı satıldı.

Maçların oynanacağı şehirlerde ayrıca dev ekranlardan maçların izlenebileceği ve resmi sponsorların ürünlerini pazarlayacağı taraftar bölgeleri oluşturuldu.

İsviçre’de ayrıca UBS Bankası tarafında UBS Arena adı altında turnuva şehirleri dışında 16 şehirde taraftar bölgeleri oluşturuldu. Bunlardan en büyüğü ise liestal şehrinde 8 bin oturma sayısız ayakta durma yerine sahip 9. stadyum adlı taraftar bölgesi.

Futbolistan

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu