Gündem

Yunus Egemenoğlu: Bunları delil olarak kabul etmem!

Milliyet gazetesinde iki belgeyle birlikte çıkan ve İstanbul B.B – Gençlerbirliği Turkcell Süper Lig maçı, Antalyaspor-Trabzonspor Antalya Cup maçını kapsayan şike haberi ve uzayan soruşturma kapsamıyla ilgili merak edilenleri, Futbol Federasyonu Hukuki İşlerden Sorumlu Yönetici Yunus Egemenoğlu Ntv Spor Yayınında anlattı.

Bülent Yüksel’in sunduğu Sportif Görüş programına konuk olan Yunus Egemenoğlu belgelerin, bugüne çıkan haberlerden farklı bir algı yaratmaması gerektiğini “Bütün Avrupa bu haberleri basından öğrendi. Alman medyasında çıkan haberler üzerine UEFA bizi toplantıya çağırdı. Şu ana kadarki bütün bilgi ve belgeler, çıkan haberlerle sınırlı. Bochum Savcılığı’nın Almanya Futbol Federasyonu’na Almanya ile ilgili, aralık ayı sonunda teslim ettiği dosya dışında hiç bir federasyonda ve UEFA’da, bilgi, belge, resmi evrak yok. UEFA merkezine de Alman medya kuruluşlarında yer alan, bugünkü haberlere benzer haberler sonrası çağrıldık. O toplantı sonrası UEFA tarafından yayınlanan bildiride, kendilerinde hiçbir belge olmadığı, bizlerin de resmi evrak gelinceye kadar, spekülatif bu haberlere itibar etmememiz gerektiğinin altı çizildi” sözleriyle ifade etti.

Egemenoğlu, Milliyet Gazetesi’indeki belgenin, beklenen soruşturma dosyasının bir parçası olup olmadığıyla ilgili soruya “Ben bir hukukçu olarak, resmi makamlarca verilmemiş, resmi makama ilişkin bir imza, mühür, aidiyet taşımayan hiç bir evrağı, delil kabul edemem. Gereğini yapmak için, bu olayın kaynağındaki dosyaya ulaşmamız gerekiyor” cevabını verirken federasyonun kararlığını ortaya koyacak nitelikte, kesin ifadeler kullandı:

İSMİ NE OLURSA OLSUN KÜME DÜŞÜRÜRÜZ

Bu işe bulaşmış kişi ya da kurum, her kimse, bundan sonra, genç sporculara ve tüm Türkiye’ye örnek olacak şekilde cezasını alacaktır. Federasyon bunu yapmak zorunda zaten. Talimatname çok açık, şike ve teşviğe karışmış oyunculara men cezası vermek zorundayız, buna kurumsal olarak karışmış bir kulüp varsa da bunu bir alt lige düşürüp, puan silme cezası da vermeliyiz. Bu federasyon, son iki senede tarihi kararlar verdi. Takım da düşürdük, puan silme sezası da verdik. Hatta verdiğimiz kararlar nedeniyle CAS’a gittiler, orada da savunmamızı yaptık, cezalar tasdik edildi. Yani bugüne kadar, şikeye bulaşmış takımlara hiç bir şekilde, en ufak ayırım yapmadan, hukuku uyguladık, en ağır cezaları verdik. Bütün derdimiz, bilgi ve belge olmadan yola çıkıp, sadece tribünlere oynama amacıyla, bir şey yapmak istemiyoruz. Gerçekten gereğini yapmak istiyoruz. Temaslarımızı sık periyotlarla yapıyoruz, bu evrak ve belgeler, Şubat ortasına kadar da gelecektir.

GÖKDENİZ KONUSU GİBİ OLMAZ

Egemenoğlu, geçmişte bu alanda ceza alan Gökdeniz’e çıkan indirimli ceza gibi cezaların çıkacağı yönde tahminlere de “Bu yeni federasyon olarak, şike ve teşvik primi konusundaki zaman aşımı süresini yirmi yıla çıkardık. Bunlarla ilgili, federasyon cezasının yanında beş yıldan on iki yıla kadar hapis cezası da olsun istedik. Kamuoyunun aklında en ufak şüphe olmasın, yaptıklarımızla bu işe yaklaşımımızı ortaya koyduk. Mahmut Özgener başkanımız tarafından hayata geçirilmiş ve şike organizasyonlarında rastlanan korsan menajerlerle ilgili çalışmalarda da son aşamaya geldik” sözleriyle karşılık verdi.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu