Futbol

Cengiz Ünder’in yetiştiği Buca Futbol Akademisi’nin hali içler acısı!

Kariyerine Roma’da devem eden ve Türk futbolunun son yıllarda yetiştirdiği yıldızlardan olan Cengiz Ünder’in yetiştiği Buca Futbol Akademisi’nin şimdiki hali içler acısı…

Bir dönem yetiştirdiği Cengiz Ünder ve Salih Uçan gibi yıldızlar ile adından sıkça söz ettiren Buca Futbol Akademisi’nin Türkiye’ye model olarak gösterilen tesisleri adeta harabeye döndü. Bucaspor yönetiminin maddi imkansızlıklar nedeniyle yeterince ilgilenemediği tesiste, gençler çöp içinde futbolcu olma mücadelesi veriyor

İzmir Gazetesi’nden Abdullah Çelebi’nin özel haberine göre, Türkiye’nin en önemli alt yapı kulüplerinden olan Buca Futbol Akademisi can çekişiyor.

‘Bucaspor Gençliği Türkiye’nin Geleceği’ sloganıyla başlamıştı hikaye… Bucaspor, Seyit Mehmet Özkan önderliğinde ‘Buca Futbol Akademisi’ adıyla Türkiye’de altyapı konusunda öncü kulüptü. Kaynaklar’daki Buca Futbol Akademisi, modern görünümü ve minik futbolculara sağladığı olanaklarla Türkiye’de tekti. Fitness salonundan kapalı spor salonuna, plaj futbolu sahasından şut çalışma sahasına, havuzdan eğitim dersliklerine, hobi salonlarından konaklama odalarına kadar eksiksiz bir kompleksti.

Binlerce sporcunun eğitim gördüğü, onlarca antrenörün görev yaptığı akademide düzenlenen turnuvalar uluslararası çapta ses getirirdi. Roma formasıyla fırtınalar estilen Cengiz Ünder ile yine İtalya’da Empoli’de görev yapan Salih Uçan gibi yıldızların futbolla tanıştığı, İngiltere’de Leicester forması giyen Çağlar Söyüncü’nün de bir dönem top koşturduğu, daha birçok yıldızın da filizlendiği yerdi Buca Futbol Akademisi.

Sahada ölü kuş bile var

2008’de o dönemki A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim’in ziyaret ettiği, futbolcu yetiştiriciliği konusunda ülkemize model olarak gösterilen Buca Futbol Akademisi tesislerinin son hali ise yürekleri sızlatıyor. Terim’in övgüler yağdırdığı tesislerde şimdilerde gencecik çocuklar sağlıksız şartlarda yaşıyor, pislik içerisindeki saha ve salonlarda futbolcu olmaya çalışıyor.

Ziyaretçinin ve sporcu velilerinin eksik olmadığı tesisin hareketli halinden şimdi eser yok. Hobi salonundaki bilardo masası kullanılamaz, langırt ise oynanamaz halde. Tesis girişindeki süs havuzu kırık dökük, içinde de su yok. Kapalı spor salonunun çatısından en ufak bir yağmurda bile su damlıyor. Eskiyen parkelerin üzerinde ölmüş kuş bile bulmak mümkün. Fitness salonundaki birçok alet bozuk, etraf da uzun süredir temizlenmiyor.

All Star Futbol Academy

 

NationalTurk Haber
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu