DünyaGündem

FCB Escola İstanbul Avea projesinin tanıtımı yapıldı!..

FCB Escola İstanbul Avea projesinin tanıtımı yapıldı!.. GSM operatörü Avea ile İspanyol kulübü FC Barcelona arasında, Türkiye’nin yabancı spor kulübü işbirliğiyle kurulan futbol okulu ‘FCB Escola İstanbul Avea’ projesinin tanıtımı yapıldı.

Shangri-La Bosphorus’ta gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Avea CEO’su Erkan Akdemir, FC Barcelona Başkan Yardımcısı Javier Fausi Santasusana ile FCBEscola Direktörü Xevi Marce katıldı. Ntvspor’un haberine göre, Avea CEO’su Erkan Akdemir, yaptığı açıklamada yeni bir işbirliğini duyurmanın heyecanını yaşadıklarını belirterek şöyle konuştu;

Barcelona ile 3 yıldır devam eden bir işbirliğimiz var. Dev projeye imza atıyoruz. 3 sene önce koyduğumuz vizyonun bugün gerçekleştiğini görüyoruz. 10 yılda spora ciddi destekler verdik. Toplamda ödediğimiz tutar 135 milyon doları geçti. Bu uzun süreçte spor desteğimizi başka bir mecraya kaydırıyoruz. Sporda altyapıya yöneldik. Takım oyunundaki başarıda altyapı kilit rol oynuyor. Avea, takım oyununa inanan ve bu oyunu çok seven bir şirket. Spora sağladığımız katkılarla Türkiye’nin geleceğine yatırım yapıyoruz.

FCB Escola İstanbul Avea Projesi’nde Maltepe ve Maslak’ta 2 ayrı okulun hizmet vereceğini anlatan Erkan Akdemir, “Başka kulüpte lisanslı olmayan çocuklar katılabiliyor. Barcelona’dan gelecek bir antrenör yıl boyunca İstanbul’da kalarak eğitim verecek. 600’den fazla öğrenci eğitim alacak. Avea olarak bu konuda özgür bırakıyoruz. Herhangi bir kontrat yapmıyoruz. Türkiye’de birçok yıldızın parlayacağına inanıyoruz. Maddi imkanı olmayan çocuklara fırsat veriyoruz. Toplam 180 çocuğun eğitimi desteklenecek.” ifadelerini kullandı.

FCB Escola Direktörü Xevi Marce de projenin kendileri için heyecan verici olduğunu kaydederek, “3 yıl önce başlamıştık. Çok fazla çaba sarf ettiğimiz proje oldu. Kamplarla başladık. Farklı bölgelerde çalıştık. Bugün de bu projeyi tanıtma şansına sahibiz. Daha iddialı bir adım. İstanbul’da 2 merkez açacağız. Burada alçak gönüllülükle bulunuyoruz ve birşeyler öğrenmeye geldik. Türk halkıyla bunu gerçekleştirmek istiyoruz.

Türklerin yetenekli olduğunu biliyoruz. Bu iki merkezde toplam 300’er öğrenci olacak. Sistemimizi ve oyunumuzu gerçeklşetireceğiz. Çocukların topla mutlu olmasını ve antrenmanlarında bizlerle beraber olmalarını ve çalışmalarını sağlayacağız. Aynı zamanda birçok Türk antrenrörün bizim metotlarımızı öğrenmesini sağlayacağız. Biz de onlardan bazı şeyler öğreneceğiz.” diye konuştu.

Proje kapsamında futbol okulunda 6-12 yaş aralığında çocukların eğitim alabileceği belirtilirken, yaşın 14’e kadar çıkabileceği ve burslu öğrenci konusunun da çözüleceği ifade edildi.

FC Barcelona Başkan Yardımcısı Javier Fausi Santususana ise Türkiye’de bulunmanın büyük bir zevk olduğunu dile getirerek, “Kuruluş olarak neredeyse bütün dünyada farkı şekillerde varız. En gözle görülür şeyin her çarşamba ve hafta sonu maçlarda aynı zamanda birçok ülkeye gitmemiz talep ediliyor. Farklı yollardan bu ülkelere ulaşmamız talebi geliyor. Son 5 yıldır en çok talep edilen yol Escola sistemimiz. Herkes, yeni bir Messi, Xavi, İniesta ve Puyol çıkabileceğini düşünüyor. Bu kadar kolay veya hızlı değil. Bu nesli elde etmek mucize oldu” dedi.

“BARCELONA, ARDA TURAN’IN TRANSFERİYLE İLGİLENMEDİ”

Soruları da cevaplayan Javier Fausi Santususana, Atletico Madrid forması giyen Arda Turan’ın transferini düşünüp düşünmedikleri yönündeki bir soruya, “Güzel bir oyun çıkarıyor. Bizce çok iyi bir oyuncu. Barcelona hiçbir zaman Arda Turan’ın transferi ile ilgilenmedi. Teknik direktörümüz bu oyuncunun pozisyonunun dolu olduğunu düşündü; ama çok iyi bir oyuncu.” cevabını verdi.

NationalTurk Haber

Soru cevap bölümünün ardından toplu halde çekilen fotoğraf ile toplantı sona erdi.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu