DünyaFutbol

Genç Futbolcuların Gelişimi Ve Yetiştirilmesi

Genç Futbolcuların Gelişimlerinde Yapılması Gerekenler Ve Gelişim Faktörlerinin En Önemlilerinin Neler Olduğu, Aile ve Teknik Direktörlerin Futbolculara Etkisi

Son Zamanlarda Genç Futbolcuların Gelişmeleri İçin Yapması Gereken Bir Çok Özel Antrenman, Beslenme ve Eğitim Sorumluluğu Mevcuttur. Bu Sorumlulukları Yerine Getirmede Öncelikli İş Ailelere, Sonra da Altyapı Antrenörlerine Bağlıdır.

Geçmişten, günümüze her çocuğun hayallerini süsleyen bir efsane futbolcu vardır. Hatta, bir çocuğun bu hayali onu futbolcu olmaya itmektedir. Bu aşamada, ailesi, futbol oynama hayali olan çocuğun yeteneğini keşfetmesi için futbol okuluna yazdırır. Bu süreçten sonra  her adım çocuğun futbol hayatında nasıl ilerleyeceğini belirleyecektir. Ama burada asıl iş ve sorumluluk çocukta mıdır? yoksa aile ve altyapı takımını yöneten antrenörde midir? Aslında, cevap her iki sorununda içindedir. Hem futbolcu olmak isteyen çocuklar, hemde onları yönlendiren ebeveynlerin, genç futbolcuların gelişmesinde sorumluluk sahibidirler.

Peki Bir Futbolcunun Gelişmesinde Neler Etkilidir?


Aile Ortamı Ve Etkisi

Bir genç futbolcunun gelişmesini bir çok yönden değerlendirmemiz gerek ama önceliğimiz olarak, aile bölümüne bakmak daha doğru olacaktır. Kaba taslak, bir futbolcunun gelişmesi için %20’lik kısmı ailenin verdiği destek ile oluşmaktadır. Bu sayede, bir futbolcu, genç yaşta başladığı futbol hayatında görmek istediği desteği ilk olarak ailesinde görüyor. Bu etkili bir faktördür. Çünkü, bir çocuğun en büyük destekçisi ve örnek aldığı ilk kişiler, ailesidir. Bu sebeple, ailesinin desteğini alan bir çocuk daha hırslı ve istekli bir şekilde futbola odaklanabilir. Ama bunun yanı sıra, ailenin görevi ise çocuğun gelişimini gözlemlemek ve gerekli yerlerde müdahale etmektir. Bu müdahale aslında, futbolcunun kişisel gelişimini, geliştirmesi ile ilgili ve okulunu da devam ettirmek için gerekli faktörlerde yaşadığı sorunları çözmede yardımcı olmasıdır.

Altyapı Antrenörünün Etkisi

Genç futbolcuların altyapı antrenörünü olmak gerçekten de sanıldığı kadar kolay olmadığını biliyoruz. Çocukların ilgi alanı futbol olsa bile, futbol disiplinini öğretmek için onları antrenmanlarda doğru şekilde yönlendirmek çok kolay olmuyor. Bu yüzden, genç takımları çalıştıran antrenörlerin yaş ortalamasının düşük olması önem arz etmektedir. Çocukların gelişiminde, teknik direktörün yaşının 25-30 arasında olması, kendisini geliştirmeye açık olması gibi hususların kulüpler tarafından dikkate alınması gereken önemli başlıkları olması gerekmektedir. Altyapıdaki futbolcuların gelişimi bu anlayış ile verimli olacağı görüşündeyim. Bunların dışında teknik direktörlerin, genç futbolcuların antrenman öncesi, antrenman içi ve sonrasında, futbolcuyu iyi analiz edebileceği, gözleyebileceği bir sistem oluşturmalı.

Genç futbolcuları yetiştiren altyapı antrenörlerin, çalışma metotlarını gözlemlemek ve en doğru metot’un ne olduğu ortaya çıkartmak adına, Ertheo Sports & Education tarafından seçilen 40 teknik direktörü ile bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda, ortaya çıkan 5 önemli ana başlıkla genç futbolcuların gelişimlerine etki ettiği gözlemlenmiştir. İşte bu 5 ana başlık:

  1. Futbolcuları, doğru beslenme üzerine eğitilmesi
  2. Futbolcuların, açma- germe hareketlerini doğru yaptığı ve doğru ısındığı konusunda emin olun
  3. Futbolcuların, doğru gelişimi ve etkili ısınması için havuz zamanı ayarlayın.
  4. Futbolcuların, mental ve psikolojik gelişimi için meditasyon egzersizleri yapın.
  5. Futbolcuları birden fazla pozisyonda oynatmayı deneyin.

Yukarıda belirtilen 5 ana başlık üzerinden, genç futbolcuların gelişimlerine yarar sağlaması adına altyapı antrenörlerin etkisini daha da arttırılacağı Ertheo Sports & Education araştırmasında belirtiliyor.

Türkiye’de Genç Futbolcuların Gelişimi
Türkiye’de Bu Sistemleri Kullanabilecek Altyapı’da Etkin Antrenörler Mevcut mudur?

Türkiye’de 2018 yılında TFF verilerine göre toplam futbol antrenörü 11.089 olarak belirtilmiştir. Ama bu kategorilere göre ayrıldığında, Altyapı antrenörü olan sadece 30 kişi olarak gözükmektedir. Bu durum, Türkiye’de amatör liglerden, birinci lige kadar olan takımların altyapılarında hangi teknik antrenörlerin çalıştığı sorusunu sormamızı sebep oluyor. Aynı zamanda, altyapı’da yetersiz olan bir sistemin, genç futbolcuları neden yetiştiremediğini gösteren rakamlardan bir kaçı diyebiliriz.

Yukarıda belirtilen bilgiler doğrultusunda, iki ana başlıkta işlediğimiz genç futbolcuların gelişimi ve yetiştirilmesi konusu üzerine yoğun bir araştırma yapılması gerekmektedir. Özellikle, ülkemiz bu konu üzerine Akademik makalelerin olması bir başlangıç olsa bile, ilerleyen dönemler için Altınordu gibi bir kaç kulübün daha futbolda yatırım yapması ve altyapı konularını geliştirmesi önem arz ediyor. Bunun yanı sıra, genç futbolcuları yetiştiren antrenörlerin gelişimi, eğitimi önemli bir diğer olgudur. Çünkü, Aile ve Teknik direktörlerin davranışları, tutumları genç futbolcuları etkilemektedir. Bu sebeple, bir antrenörün eğitimli ve disiplinli olması, genç futbolcuların üzerinde olumlu veya olumsuz bir etki sağlayacağı ön görülebilir.

Sonuç olarak, İki ana başlık olan; aile ve antrenör etkisi, bir genç futbolcunun gelişiminde vazgeçilmez yönlendirici faktörlerdir. İkisininde etkin ve bilinçli olması, futbolcuyu doğru yönde gelişimine yardımcı olacaktır..

NationalTurk Haber

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu