HaberFutbolTransfer

Odak Dergisi yazarı Umut Ergüven yazdı: “Futbolun Susurluk’u”

Umut Ergüven kimdir, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde 2012-2017 yılları arasında öğrenim gördü. Cumhuriyet gazetesi, Etkin Haber Ajansı ve yerel Taka gazetesinde muhabir olarak çalıştı.

Odak Dergisi yazarı Umut Ergüven kimdir?
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde 2012-2017 yılları arasında öğrenim gördü. Cumhuriyet gazetesi, Etkin Haber Ajansı ve yerel Taka gazetesinde muhabir olarak çalıştı.

Futbolun Susurluk’u

“Eski” Türkiye’de olduğu gibi yenisinde de (ne kadar yeni olduğu tartışılır) günlük hayatta önemli yer tutan her şey siyaset-sermaye-çete üçgeni içinde belirleniyor. Tıpkı eskisinde olduğu gibi “yeni” Türkiye’de de tanıdık isimler başrolleri paylaşıyor.

AKP’nin 17 yıldır devam eden iktidarı boyunca en çok kullandığı söylemlerden birisi “Eski Türkiye” söylemiydi. “Eski Türkiye” derken kast edilen 90’lı yıllardı. İstikrarsız koalisyonlarla, faili meçhullerle, yolsuzluk dosyalarıyla, ekonomik buhranla anılan bu dönem geniş halk kitlelerinin gözünü korkutmuş, AKP de bu korkuyu uzun süre başarıyla oya çevirmişti.

Gelinen noktada ise, 90’ların önemli isimlerinin tek tek AKP-MHP koalisyonu etrafında birleştiklerini görüyoruz. DP’deki ardılı Süleyman Soylu ve AKP’den milletvekili seçilen, “Cumhurbaşkanı deyince bize Allah gibi geliyor” sözleriyle maruf olan oğlu Tolga Ağar aracılığıyla Mehmet Ağar, mevcut iktidarın fiili ortağı konumunda. 90’ların önemli siyasi figürlerinden birisi olan Tansu Çiller, AKP mitinglerinin onur konuğu. Yine o dönemin meşhur simalarından Sedat Peker ve Alaattin Çakıcı da mevcut iktidarın önemli destekçileri arasındalar. Ama ben bu yazıda Mehmet Ağar üzerinden gideceğim.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet ve İçişleri Bakanlıkları yapan Mehmet Ağar, 3 Kasım 1996’da patlayan Susurluk Skandalı’nın ardından İçişleri Bakanlığı görevini DYP Genel Başkan Yardımcısı (günümüzde İyi Parti Genel Başkanı) Meral Akşener’e devrederek istifa etmişti. Haluk Kırcı ve Abdullah Çatlı gibi faşist katiller ile içli dışlı olduğu bilinen Ağar, AKP döneminde göstermelik bir yargılamaya tabi tutulmuş, Susurluk Çetesi’ne dahil olmaktan dolayı bir yıl hapis yatmıştı. Hapiste en iyi şekilde ağırlanan Mehmet Ağar’ın ziyaretçileri için Aydın Yenipazar Cezaevi’ne bir de helikopter pisti inşa edilmişti.

Mehmet Ağar’ın tek kişilik cezaevine spor ve iş çevrelerinden tanınan pek çok kişi ziyaret etmişti. Galatasaraylı kimliğiyle bilinen Ağar’ın ziyaretçileri arasında Fenerbahçe, Beşiktaş ve Elazığspor başkanları da vardı. Dönemin Trabzonspor başkanı Sadri Şener, Ağar’ı cezaevi çıkışında kapıda karşılayarak “Geçmiş olsun” demişti. Ağar’ı cezaevinde ziyaret eden ve spor dünyasında etkin olan isimlerden benim aklımda kalan isimler şunlar:

* Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim

* AKP İstanbul milletvekili ve Galatasaraylı eski futbolcu Hakan Şükür (Şu anda FETÖ’den firari)

* Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım

NationalTurk Haber

* Beşiktaş başkanı Fikret Orman

* Beşiktaşlı eski yönetici ve Kasımpaşa yöneticisi İhsan Kalkavan (Şu anda FETÖ’den firari)

* Fenerbahçe eski yöneticisi Nihat Özdemir

* Fenerbahçe yöneticisi Abdullah Kiğılı

* Atletico Madridli futbolcular Arda Turan ve Emre Belözoğlu

* Futbol yorumcuları ve Fenerbahçeli eski futbolcular Rıdvan Dilmen ve Ziya Şengül

* Galatasaraylı yöneticiler Ali Dürüst ve Abdürrahim Albayrak

* Spor yazarı ve şarkıcı Ercan Saatçi

* TFF başkanı Yıldırım Demirören

* TFF eski başkanı Haluk Ulusoy

* TFF eski yöneticisi Mükan Perinçek

* Spor yazarı Hıncal Uluç

* Eskişehirspor teknik direktörü Ersun Yanal

* Eski teknik direktör ve futbol yorumcusu Mustafa Denizli

* Futbol yorumcusu Şansal Büyüka

* Lig Tv muhabiri Ömer Güvenç

* Elazığspor başkanı Selçuk Öztürk

Liste uzar gider. “Ziyaret etmişlerse ne olmuş” diyebilirsiniz. Ama, yukarıda saydığım isimler futbol dünyasında yer alan isimler ve normalde eski bir emniyet müdürü ve siyasetçi olan Mehmet Ağar’la bu kadar sıkı bağları olmaması gerekir. Ama var! Üstelik, bu isimlerden Arda Turan’ın kariyer planlaması için Mehmet Ağar’a danıştığı, yine yukarıdaki isimlerden Aziz Yıldırım ile Fatih Terim arasındaki bir ihtilafı Ağar’ın hallettiği gibi tevatürler de zaman zaman ortalığı kaplıyor.

Ağar 2013 yılında hapisten çıkıyor. Bu arada gelini Badısabah Ağar’ı genç yaşta kaybediyor. Cenazeye, Ağar’ı cezaevinde ziyaret edenlerin de bir kısmı katılıyor. Örnek vermek gerekirse:

* Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim

* Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım

* Beşiktaş başkanı Fikret Orman

* Fenerbahçe eski asbaşkanı Ali Koç

* Eski teknik direktör ve futbol yorumcuları Mustafa Denizli, Rıdvan Dilmen ve Giray Bulak

Yukarıda saydığım isimlerin bir kısmı hala sporda aktif olarak bulunuyor. Gerçi, FETÖ’den firari olan eski AKP milletvekili Hakan Şükür ve Beşiktaşlı eski yönetici İhsan Kalkavan ile son Fenerbahçe kongresinde tarihi hezimet yaşayan Aziz Yıldırım yok artık, ama başka isimler var. Emre Belözoğlu, 39 yaşında 3. kez transfer olduğu Fenerbahçe’ye kaptan oldu yine.

Ali Koç Fenerbahçe, Nihat Özdemir TFF başkanı, Fatih Terim 4. kez Galatasaray teknik direktörü, Abdürrahim Albayrak yine Galatasaray’da yönetici, Fikret Orman istifa tartışmaları arasında yine Beşiktaş başkanlığını sürdürüyor (onun yerine Yıldırım Demirören’in geçeceği iddiaları var), Ersun Yanal 2. kez Fenerbahçe’nin başında, Lig Tv’nin adı değişse de Ömer Güvenç ve Şansal Büyüka’nın oradaki yerleri değişmedi… Velhasıl, futbol dünyasının bilinen ve önemli simalarının yolları bir şekilde Mehmet Ağar’la kesişiyor.

Futbol dünyasının etkili ve bilinen isimleri çete kurmak suçundan hapis yatmış, hüküm giymiş, geçmişi bir hayli tartışmalı ve şaibeli olan bir siyasetçiyle bu kadar içli dışlıyken, yine aynı isimler her türlü kavganın, gerilimin, tartışmanın içinde bir şekilde yer alırken ve geniş taraftar kitlelerince camialarının kanaat önderleri kabul edilirken futboldaki çürümenin, kokuşmuşluğun ve yozlaşmanın ortadan kalkmasını beklemek aşırı iyimserlik olur. Milyon dolarların döndüğü, dünya çapında yüz milyonlarca insanın takip ettiği, içinde bahis başta olmak üzere pek çok şike türünün yer aldığı bir sektör futbol. Bir de üstüne futbol camiasının bazı önemli isimlerinin Mehmet Ağar’la olan samimiyetleri de büyük bir soru işareti olarak önümüzde duruyor.

İşin özü, Susurluk sadece Balıkesir’e bağlı bir ilçe değil. Ondan daha da fazlası olmaya devam ediyor.

İllegal Futbol

 

Futbol TBMM Araştırma Komisyon Raporları Haberleri

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu