FutbolGündem

NationalTurk yazarı Fuat Yaman, Milli Takımlar Teknik Direktörü Hiddink’i bombaladı!..

NationalTurk yazarı Fuat Yaman, Milli Takımlar Teknik Direktörü Guus Hiddink’i bombaladı. Fuat Yaman, Hiddink’in ‘Almanya ile aynı seviyede değiliz. Almanya çok daha güçlü’ şeklindeki sözlerine tepki gösterdi.

Cuma günü oynanacak Almanya maçı öncesi Milli Takım Teknik Direktörü Guus Hiddink’in ‘Almanya ile aynı seviyede değiliz. Almanya çok daha güçlü’ şeklindeki sözlerine NationalTurk yorumcusu Fuat Yaman sert tepki gösterdi.

Fuat Yaman’ın Guus Hiddink’in açıklamalarıyla ilgili yazısı;

Futbolcunun ne düşündüğü çok önemli tabi ki, önemli bir maç oynayacaklar. 89 yaşında bir amcamız var, beni görür görmez futbolla ilgilendiğimi bildiği için “gazetede bir şey okudum. Bizim bir antrenör var. Böyle böyle açıklama yapmış, böyle saçma bir şey olur mu?” dedi. 89 yaşında bu adam. Futbolla haşir neşir birisi de değil. Sadece okuduğunun saçmalığından ve yanlışlığından şikayet etti.

Guus Hiddink nöbetçi antrenör

Futbolcular akıllı insanlardır. Başlarındaki hocanın, Türk futbolunu geliştirme adına, milli takım adına ne düşündüğünü biliyorlardır. Çok fazla da önemsememişlerdir. Çünkü Guus Hiddink Türkiye’nin başına geldiğinde iki ihtimal vardı. Birincisi, teknik adam olarak bugüne kadar verdiği görüntü çok sağlıklı değil. Nöbetçi antrenörler tarzında çalışan, 3 ay orada, 5 ay burada çalışma tarzını benimsemiş biri.

Bu yüzden de zaten bu işle ilgilenenler tarafından eleştirilmişti. Diğer kesim de engin futbol tecrübesini, değişik ülkelerde yapmış olduğu çalışmalardan kaynaklanan birikimini milli takımımıza da yansıtacağını düşünüyordu. Açıkçası ben de ikinci kısımdaydım. Artık bu adam yorulmuştur, Türkiye gibi potansiyeli çok büyük olan futbola büyük yatırımlar yapan bir ülkede belli sürede hem eksik olan sistem konusunda hem de vizyon konuşunda katkıları olabileceğini düşünüyordum. Bugüne kadar geldiğimiz noktada baktığımızda maalesef yanıldığımızı anladık.

Azerbaycan yenilgisinden sonra yaptığı açıklamalar Guus Hiddink’in eski alışkanlıklarını, çalışma sistemini sürdüreceği konusunda çok talihsiz doneler vermişti. Olası bir başarısızlıkla yine çantasını alıp dolaşabilme adına kendine kredi sağlayabilecek bir açıklama.

Orta sınıf bir ülkede Hiddink’in çantasını eline verirler

Almanya maçı ile ilgili söyledikleri çok talihsiz ve yanlış bir açıklama. Futbolun dünyada çok ilgi görmesinin en büyük nedenlerinden biri futbolun günlük motivasyonla, istekle arzuyla çok değişik sonuçlar üretebilen bir spor olması. En zayıf takımların dahi güçlü takımlara karşı iyi sonuçlar alabileceği bir spor dalı. Kaldı ki biz Türk milli takımı olarak genel anlamda sahip olduğu potansiyel ve futbolcu kalitesi bakımından dünyanın her takımıyla başa çıkabileceğini göstermiştir.

Orta sınıf bir ülkede Hiddink’in çantasını eline vermeleri gereken bir açıklama bu. Türkiye’de hala yıkmak için büyük çaba sarfettiğimiz aşağılık kompleksinin hüküm sürdüğü bir ortam var. Ve bu ortamda medya utanmadan sıkılmadan Hiddink bize gerçekleri hatırlattı gibi başlıklarla bu açıklamaları duyurdu. Çok utanç verici bir şey.

Hiddink’e haddini bildirmek lazım

Türk milli takımı, Hiddink’in çalıştırdığı takımların hiçbirinden daha zayıf değil. Basındaki şakşakçıların Türkiye’nin başındayken Hiddink’i Chelsea istiyor dediklerine bakmayın.

Dirayetli, kişilikli, prensip sahibi insanlara ihtiyacımız var bizim. Bu tip insanlara şu veya bu şekilde haddini bildirmek lazım. Yaklaşık iki senedir burada. Azerbaycan mağlubiyeti var, zor kazanılan maçlar var. Onun dışında yeniden yapılanma teranesi var.

Bir hoca, hiçbir maçtan önce hangi gerekçeyle olursa olsun ki ben gerekçe bulamıyorum, böyle bir açıklama yapmaya hakkı yok.

Fuat Yaman / NationalTurk

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu