Haber

Özkan Sümer’den sert eleştiri!..

Özkan Sümer’den sert eleştiri!.. Trabzonspor’un eski başkanlarından Özkan Sümer, Trabzonspor’un transferleri ve yapılanması hakkında açıklamalarda bulundu ve sert eleştiriler yaptı…

Trabzonspor’un eski başkanlarından Özkan Sümer, “Trabzonspor’da futbolun en önemli ihtiyacı olan transferde bilinç, plan yok. Heyecana dönük oyuncu alma yanlışına düşmüştür”” dedi. Radyospor’un haberine göre, Sümer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iyi transferin çok ve pahalı değil, ihtiyaca göre yapılan transfer olduğunu, bunun için de ihtiyacın iyi tespit edilerek buna göre bir dönem ya da birkaç maç yerine sürekli bir arayış içerisinde bulunulması gerektiğini söyledi.

Sezon başında Trabzonspor’un “biraz doğaçlama, biraz da bodoslama” transfer yaptığını dile getiren Sümer, şöyle konuştu:

“Bu kadar yüksek sayıda transfer yapmak, dünyada görülmüş bir şey değil. Yani aynı ligde olup da 22 transfer yapmak, zaten problemi baştan davet etmektir. Çünkü futbolun en ciddi ihtiyaçlarından biri uyumdur. Bu kadar çok transfer, bu uyumu güçleştirecek nedenlerden biridir. Trabzonspor takım performansı doğrultusunda ciddi ihtiyaçlardan biri olan devamlılıktan mahrum. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde çok ciddi bir sorun var. Trabzonspor’da futbolun en önemli ihtiyacı olan transferde bilinç, plan yok. Heyecana dönük oyuncu alma yanlışına düşmüştür. Elbette ki bu kadar büyük yanlışın bir bedeli olacak.”

“Halilhodzic güven vermiyor”

Sümer, Trabzonspor Teknik Direktörü Vahid Halilhodzic’in kalitesinin Türkiye’de çok güven verici durumda olmadığını öne sürdü.

Halilhodzic’in aldığı iki transfer teklifini cep telefonundan basın mensuplarına açıklamasını “çok ciddi yetersizlik” olarak nitelendiren Sümer, “İnsan şuradan, buradan teklif geldi sözleriyle kendini korumaya çalışır mı? Bir teknik adamın kendini kanıtlaması için saha sonuçları gerekli. İlişkiler ve diğer hadiseler onu korumaya yetmez” diye konuştu.

Ciddiyetsizliğin bir başka örneğinin çok bilmediği oyuncuları kabullenip, onlarla bir hedefe yönelmesi olduğunu ifade eden Sümer, şöyle devam etti:

“Tutarlı bir teknik adam, her şeyden önce bir hedef belirlemek doğrultusunda oyuncularını tanıyacak. Ayrıca o ligi de tanıyacak. Oyuncuların kalitesi nedir, bunlarla neler yapabilirim şeklindeki bir anlayıştan hareket etmesi gerekirken bunlar bir kenara itildi. Gelme sebeplerinde ekonomik demek istemiyorum, hoş değil. Kendisinin de çok yetersiz olduğunu iddia etmiyorum. O da hoş değil ama mevcut görüntü içerisinde can alıcı hatalar yapılmıştır.”

“Hata yapan futbolcunun kadro dışı kalması anlaşılır değil”

Sümer, Mustafa Yumlu ve Zeki Yavru’nun kadro dışı kalmasını, yönetim kurulunun, son maçtaki netice ve oyun tatminsizliğine birkaç suçlu bularak kapatmak, kendisini korumak istemesi şeklinde nitelendirdi.

Oyuncuların dönemsel olarak yanlış ve yetersiz olabileceğini, hata da yapabileceğini vurgulayan Sümer, “Her hata yapan oyuncunun kadro dışı kalması, kulüpten ve takımdan uzaklaştırılması anlaşılır gibi değil. Özellikle yerel manadaki oyuncuların üzerine gidilmesi de ayrıca düşündürücüdür. Trabzonspor yaşamak için başarmak zorunda, başarması için de kendi kaynaklarından takıma oyuncu katmak zorunda” diye konuştu.

Bir kulübün başarılı sayılabilmesi için itibarında, izleyici sayısında ve mali yapıda yükselmesi gerektiğine dikkati çeken Sümer, Trabzonspor’da bunların hiçbiri olmadığı için çok ciddi yetersizliğin bulunduğunu iddia etti.

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’ndan başarılı bir performans beklemediğini anlatan Sümer, şunları kaydetti:

“Ama bu kadar yıkıcı olacağına da ihtimal vermiyordum. O kadar dağınık o kadar olaydan uzak, o kadar aykırılıklarla besleniyor ki Trabzonspor bu sorunun üstesinden nasıl gelecek kestiremiyorum. Rakip olmak veya rekabetteki bir kısım sebeplerle gerginlikler yaşamak başka, herkesle düşman olmak başka şeydir. Çok ciddi sorunlarımız var. Nasıl çözeceğimiz konusunda da bir fikrim oluşmadı. Çünkü hasar çok büyük. Her şeyden önce bilgiyi ve ilişkiyi ihmal etmemek lazım. Oradan hareket etmek gerekir. Trabzonspor’a özel bir önerim de bütünlüğü sağlamak mecburiyetinde, çok ciddi parçalanma var.”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu