FutbolGündem

Terim, Kosova maçında ‘Dalya’ diyecek!..

Terim, Kosova maçıyla ‘Dalya’ diyecek!.. Türkiye’nin yarın deplasmanda Kosova ile yapacağı özel maç, A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim için ayrı bir anlam taşıyor.

Terim, Mitrovica’da oynanacak özel karşılaşmada ay-yıldızlı ekibin başında 100. kez sahaya çıkacak. A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörlüğünün yanı sıra yeni dönemde Türkiye Futbol Direktörü sıfatıyla görev yapan Terim, yarın 100. kez takımını saha kenarında yöneterek, her teknik adama nasip olmayacak bir rakama ulaşacak. Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, Abdullah Avcı’nın yerine A Millilerin başına geçen Terim, ay-yıldızlı ekipte, bir maçlık ilk deneyimi hariç, üçüncü kez görev yapıyor.

Terim, A Milli Futbol Takımı’nın başında ilk maçına, Alman teknik direktör Sepp Piontek öncesi, 11 Nisan 1990 tarihinde Kopenhag’da Danimarka’ya karşı 1-0 yitirilen özel karşılaşmada çıktı. Terim, bu tek maçlık görevinin ardından 27 Ekim 1993-19 Haziran 1996 tarihlerinde ay-yıldızlı ekibi çalıştırdı. Deneyimli teknik adam, daha sonra 17 Ağustos 2005-14 Ekim 2009 tarihlerinde ikinci döneminde Türk Milli Takımı’nın başında görev yaptı.

22 Ağustos 2013’te attığı imzayla milli takımın başına yeniden getirilen Fatih Terim, 6 Eylül’de Kayseri’deki Andorra karşılaşmasıyla tam bin 422 gün sonra ay-yıldızlı takımın başında sahaya çıktı.
99 maçta 49 galibiyet

A Milli Futbol Takımı, Fatih Terim yönetiminde oynadığı 99 maçta 49 galibiyet aldı. Ay-yıldızlı ekip, Terim’in saha kenarında yönettiği maçlarda 26 kez berabere kalırken, 24 kez de mağlup oldu. Terim yönetiminde toplam 150 gol atan milliler, kalesinde ise 105 gol gördü.

Önemli rakamlar

Fatih Terim, A Milli Futbol Takımı’nda istatistiklere de damga vurdu. Ay-yıldızlı ekip, 91 yıllık tarihinde 513 maça çıkarken, bunlardan 99’unu Fatih Terim yönetiminde oynadı. Terim, millilerin oynadığı maçların yüzde 19.29’unda saha kenarında görev yaptı.
Tarihte 187 galibiyeti bulunan milliler, bunlardan 49’unu (yüzde 26,20) Terim yönetiminde elde etti. Ayrıca, geride kalan maçlarda 679 gol atan Türk Milli Takımı, 150 golü (yüzde 22.09) yine Fatih Terim idaresindeki müsabakalarda filelere gönderdi.

Unvanların sahibi

Fatih Terim, A Milli Futbol Takımı’nın 91 yıllık tarihinde en fazla maça çıkan, galibiyet yaşayan ve en çok gol atan takımı çalıştıran teknik adam unvanlarının sahibi durumunda bulunuyor. Türk Milli Takımı’nın 91 yıllık tarihinde 24’ü yerli, 18’i yabancı toplam 42 teknik adam görev yaptı. Terim, 99 karşılaşmayla, en yakın meslektaşı Coşkun Özarı’nın 45 maç önünde yer alarak, Türk futbol tarihine geçti.

Türkiye ayrıca, tarihindeki en çok galibiyeti de Fatih Terim’in teknik adamlığı döneminde aldı. Terim, takımın başında bulunduğu 99 maçta ay-yıldızlı ekiple 49 kez sahadan skor olarak üstün ayrıldı. Ayrıca, Terim yönetiminde ay-yıldızlı ekip toplam 150 gol atarken, bu rakam da bir teknik adam döneminde atılan en çok gol olarak kayıtlara geçti.

NationalTurk Haber

Tarihsel başarılar

Türk futbolunun en önemli teknik direktörleri arasında yer alan 61 yaşındaki Fatih Terim, teknik adamlık kariyerinde Galatasaray’daki başarısını ay-yıldızlı ekipte de sürdürdü. Türk Milli Takımı’nı 1996’da İngiltere’de düzenlenen Avrupa Şampiyonası Finalleri’ne ilk kez taşıyan Terim, 2008’de İsviçre ve Avusturya’nın ortaklaşa düzenledikleri Avrupa Şampiyonası’nda ise tarihi bir başarı elde ederek, yarı final oynayan ekibin başında yer aldı.

1996’da İngiltere’nin düzenlediği finallerde, Türkiye, gruptaki 3 maçını da, üstelik gol bile atamadan, yenilgiyle tamamlayarak elendi. Ay-yıldızlı ekip, Fatih Terim yönetiminde katıldığı EURO 2008’de ise büyük bir başarıya imza atarak, yarı finale kadar yükseldi. Almanya’ya şanssız biçimde 3-2 yenilen Türkiye, Avrupa Şampiyonaları tarihindeki en iyi dereceyi elde etti.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu