GündemSon Dakika

Tolunay Kafkas’tan derin açıklamalar

Kardemir Karabükspor Teknik Direktörü Tolunay Kafkas, dün oynanan Beşiktaş maçı sonrası çarpıcı açıklamalar yaptı. Ülkeden de ülke insanından da umudunu kestiğini söyleyen Kafkas, ‘Bütün namuslu insanlar kaçmaya başladı’ dedi.

Tolunay Kafkas, Beşiktaş maçı sonrası düzenlenen basın toplantısında Eskişehirspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam’ın “Benim Türk futbolundan ümidim kopuyor” sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

“Ben ülkeden de ülkemin insanından da umudumu kestim. Çok net ve daha büyük bir şey söylüyorum: Ülkeden de ülkemin insanından da umudumu kestim. Çünkü hiç kimse futbolun gelişmesi ve ilerlemesi için bir şey yapmıyor. Kendi çıkarları ve menfaatleri için çalışıyor. Türkiye’de insanların kişiliğine, doğruluğuna, dürüstlüğüne saygı gösterilmiyor. Parasına ve gücüne gösteriliyor. Güç kimdeyse… Bu ülke bu durumda. Genel söylüyorum.

İnsanlar kendi çıkar ve menfaatlerini bırakıp doğru işler yaparlarsa yanlışı savunamazlarsa bu ülkenin futbolu düzelir. Biz hep yanlışın peşindeyiz. Ben bugün aslında başka duygularla buraya geldim ama başka şeyler söylüyorum. Bu kulüp bu durumdaysa bunun sorumlusu benim. Ben beceremedim. Bunu erkekçe de söylüyorum. Bir şeyleri düzeltmek istiyorsak radikal kararlar almak lazım. Bu düzen ve sistem, radikal kararlar alacak düzen değil. Bence Ertuğrul daha hafif konuşmuş. İnsanlar gerçekten başka tarafa gitmeye başladı. Bütün namuslu insanlar kaçmaya başladı. Gelecek nesillere temiz, doğru, dürüst bir şeyler bırakmak lazım.

Genelde sorun hakemin hata yapıp yapmaması değil. Burada niyet önemli. Bu niyeti de biz okuyabiliyoruz. 30 yıldır bu işin içindeyim. Bu niyeti gördükten sonra penaltı olur olmaz, ofsayt olur olmaz, bunlar önemli değil. Niyet önemli.

Mücadele dediğiniz şey şeffaf, doğru, dürüst, açık olur. Bizim dönemimizdeki oyuncular çok yetenekliydi. Fakat ekipman yeterli değildi. Bu dönem daha fazla imkan var ama genç oyuncuya daha fazla yatırım yapılmadığı için Türk futbolunun kalitesi yerlerde. Bu, bugünün sorunu değil. Biz iyi şeyler yaparak 20 yıl sonrasının planını yapmalıyız. En değerli şey, beyin gücü. O da kıt bulunan bir şey. Türkiye’de beyin gücüne hiç itibar gösterilmiyor. Başka bir düzen var. Birileri başarılı oluyor, birileri olmuyor veya oldu gibi gözüküyor. İlkeleri ve prensipleri koymak lazım. Konuşmak da istemiyorum. Birçok insan da bana gülüyor.”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu