FutbolGündem

Trabzonspor’da son dakika; Yeniden seçime gidiliyor!..

Trabzonspor’da son dakika; Yeniden seçime gidiliyor!.. Trabzonspor’un 25-26 Mayıs’ta yapılan Olağanüstü Genel Kurulu’nda 68. maddenin geçici 4. maddeyle değiştirilerek yönetimin görev süresini 6 aydan 30 aya çıkartılması, Trabzon 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nce iptal edildi. Trabzonspor’un Aralık ayı içerisinde seçimli genel kurula gitmesi gerekiyor.

Trabzon 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına kongrenin iptali için dava açan genel kurul delegelerinden Ali Sait Yılmaz ile Recep Bakırtaş ile bordo mavili kulübün avukatları katıldı. Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, Yılmaz ve Bakırtaş, kulüp avukatının mahkemeye sunduğu yazılı savunmayı kabul etmedi, tüzük değişikliğinin hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek Genel Kurul’un iptaline karar verilmesini istedi. Kulüp avukatı Ahmet Metin Genç ise, davalı tarafın elinde maddi delil olmadığını ifade ederek davanın reddedilmesini talep etti.

Mahkeme, Trabzonspor Kulübü Derneği’nin 68’inci maddesinin geçici 4’üncü madde ile değiştirilmesine dair Genel Kurul kararlarının iptaline, gündemin 4,5,6 ve 7’inci maddelerinin görüşülmesi suretiyle hesapların kabulü, yönetimin ibrası yönünde alınan Genel Kurul kararlarının iptaline yönelik açılan davanın ise reddine karar verdi.

Alınan kararının ardından bir açıklama yapan Trabzonspor Genel Kurul Delegelerinden Recep Bakırtaş, ” Tüzük maddelerinin değişikliğinini ve Genel Kurul ibraları ve bilançoların kabulünün reddini talep etmiştik. İbraların geçerli olduğunu belirleyen mahkeme Sadri Şener dönemindeki faaliyet raporlarını kabul etti. Ancak tüzüğün 68’inci maddesiyle ilgili yönetim kurulu süresini ve genel kurulda alınan kararı reddederek seçimli genel kurul yapılmasına ve İbrahim Hacıosmanoğlu başkanlığındaki yönetimin süresinin 6 ay olduğuna tüzük gereği karar verdi.

Bu durumda Aralık ayında yapılacak olan zorunlu genel kurulda gündeme seçimin alınması gerekliliği ortaya çıkıyor. Bu güven oylaması gibi olacak. Şahsen ben bu davayı hukuka aykırı olduğu için açtım. Birilerine karşı ya da birilerinin yanında olmak için dava açmadım” dedi.

GEÇİÇİ MADDE İLAVE EDİLMİŞTİ

Genel Kurul’da yönetim kurulunun görev süresini belirleyen 68’inci maddeye, ‘Yönetim Kurulu’nun görev süresine bir defaya mahsus olmak üzere 2 yıl eklenir’ şeklinde geçici bir madde ilave edilmiş, böylece yeni yönetimin görev süresi 6 aydan 2 yıl 6 aya çıkarılmıştı.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu