Futbolu buradan takip et !
Ve açıklıyoruz! Beşiktaşlı futbolcuların açıklanamayan değerleri!
19 Ekim, 2009 | 15:58

Beşiktaş Antrenman

Beşiktaş’ın Mali İşlerden Sorumlu Asbaşkanı Ertunç Soğancıoğlu’na geçtiğimiz hafta boyunca sorduğumuz sorular cevapsız kaldı.

Beşiktaş Futbol A.Ş.’nin sermayesinin 2/3 oranının altına inmesinin ardından SPK’nın verdiği “İflas” uyarısına siyah-beyazlı kulübün cevabı bilirkişi raporuyla olmuştu.

Yönetim Kurulu, 2/3 oranının altına inilmesiyle muhatap olunan Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) 324. maddesinden ve dolayısıyla iflastan kurtulmak için şirket kasasına para koymak yerine mevcut futbolcuların değer kazandığını bilirkişi raporuyla ispatlamıştı!

Ancak Futbolistan, futbolcuların değerinin artırılması yöntemiyle sermaye artırımına gitmenin Dünya Muhasebe Standartları’na uymadığını, hem şirketi denetleyen İtimat Bağımsız Denetleme Şirketi’nin raporuyla hem de Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) duyurusuyla gündeme getirerek Beşiktaş yönetimini uyarmıştı.

Fakat Ertunç Soğancıoğlu’nun bu uyarılara tavrı bir anlamda Denetleme Raporu’nu farklı yorumlamak, SPK’nın duyurusuna ise cevap vermemek oldu.

Futbolistan, geçtiğimiz Cuma günü de Bağımsız denetleme şirketi ve SPK’nın, TTK’nun 324. maddesinden kurtulmak için futbolcuların alındığı fiyatın üzerinde değerlendirilmesinin kanunlara aykırı olduğunu açıklamasına rağmen bu uygulamayı savunan Ertunç Soğancıoğlu’na sorular sormuştu.

Aradan geçen 3 güne rağmen Ertunç Soğancıoğlu’dan veya yönetim kurulundan herhangi bir cevap gelmedi.

Cevap gelmediği halde rakamları açıklayacağımızı söylemiştik.

İşte Beşiktaş yönetim kurulunun, “Uluslararası Muhasebe Standartları”nı ve SPK uyarısını hiçe sayarak futbolcuların değerlerini yükselterek sermaye artırımına gittiği bilirkişi raporundan rakamlar;

GÖKHAN ZAN 2.5 MİLYON EURO!

Cuma günü ilk olarak, Ertunç Soğancıoğlu’na “İstanbul 8. Asliye Ticaret Mahkemesi Başkanlığı’na başvurarak sermaye artırımı için hazırlattığınız bilirkişi raporunda Gökhan Zan’a ne kadar değer biçtiniz?” sorusunu yöneltmiştik.

Belgesiyle açıklıyoruz;

Bilirkişi Raporu’na göre Gökhan Zan‘ın şirket bilançosundaki değeri 2.5 milyon Euro.

Gökhan Zan’ın Galatasaray’a bedava gittiğini hatırlatmamıza gerek yok.

Şimdi hissedarlar soruyor; Gökhan Zan’ın değeri olarak gösterdiğiniz 2.5 milyon Euro Beşiktaş Futbol A.Ş.’nin kasasında mıdır?

Bilirkişi raporundaki ilginçlikler Gökhan Zan’la sınırlı değil.

BİLİRKİŞİLER PROFESÖR, HUKUKÇU VE MİMAR!

1 profesör, 1 mimar ve 1 hukukçudan oluşan bilirkişi heyetine göre Slovak futbolcu Filip Holosko 7.5 milyon Euro değerinde.

Yüksek fiyatlar göstererek sermaye artıran Beşiktaş’ın Holosko için transfer teklifi alıp almadığı, 7.5 milyon Euro’nun hangi kriterlere göre belirlendiği, genç futbolcuyu 7.5 milyon Euro’ya hangi kulübün transfer etmek istediği meçhul.

RODRİGO TELLO 4 MİLYON EURO!

İtimat Bağımsız Denetleme Şirketi’nin raporu ve SPK’nın duyurusuna göre şirketin sermayesinde futbolcuların değerinin “Satın alındığı fiyat geçerlidir” hükmüne rağmen bonservis bedeli ödenmeden bedavaya alınan Rodrigo Tello’ya da 4 milyon Euro değer biçilmiş.

Holosko için sorulan sorular Tello için de geçerli.

35 YAŞINDAKİ YUSUF ŞİMŞEK 1.6 MİLYON EURO

Gökhan Zan gibi bedavaya giden Edouard Cisse’nin de bilirkişi raporuna göre değeri 1 milyon Euro.

Gökhan Zan için sorulan sorulan Edouard Cisse için de geçerli.

Rapora göre, futbol hayatının son dönemine giren 35 yaşındaki Yusuf Şimşek’in değeri de 1 milyon 600 bin Euro.

Tüm futbolcuların gösterildiği değerler için belgeye tıklayın;

Rayiç Değerleri

Büyütmek için resme tıklayınız.

Raporda futbol dünyasından uzak olan bilirkişilerin görüş aldığı kişilerin Beşiktaş Mali İşlerden Sorumlu Asbaşkanı Ertunç Soğancıoğlu, Beşiktaş A.Ş. Genel Müdürü Sami Çoban, Beşiktaş Kongre Üyesi Yemen Ekşioğlu ve Beşiktaş’a birçok kez futbolcu satan Ahmet Bulut olması da dikkat çekici.

Futbolistan Yorumları
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
Yorum Bırakın


Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Etiketler: Ahmet Bulut, Asbaşkan Ertunç Soğancıoğlu, Beşiktaş A.Ş., Beşiktaş Futbol A.Ş., Beşiktaş Futbol Yatırımları A.Ş., Beşiktaş Futbolcu Değerleri, Beşiktaşlı futbolcuları, Beşiktaşlı Futbolcuların Değerleri, Edouard Cisse, Ertunç Soğancıoğlu, Filip Holosko, Gökhan Zan, Menajer Ahmet Bulut, Rodrigo Tello, Sami Çoban, Yemen Ekşioğlu, Yusuf Şimşek,

Futbolu buradan takip et !

© 2011 Futbol Gazetesi - Futbol Haberleri - Futbolistan.net - Futbol sadece futbol değildir.