GündemTransfer

Fikret Orman Avusturya’da konuştu!

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman Avusturya kampını ziyaret ederken gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Avusturya Lienz’deki Beşiktaş kampını ziyaret eden Başkan Fikret Orman, ”Nijeryalı futbolcu Michael Eneramo ile anlaşma imzaladıklarını ve transferin tamamlandığını söyledi.” Orman, transfer edecekleri yönünde haberler çıkan Atiba’nın ise gündemlerinde olmadığını belirtti. Transferlerin önemli bölümünü tamamladıklarını söyleyen Başkan Fikret Orman, birçok pozisyonda alternatifli bir kadro oluşturduklarını belirterek, şöyle konuştu:

”Örneğin forvette Almeida, Mustafa, Ömer ve Eneramo ile birlikte dört seçenek var. Bugüne kadar yaklaşık 10,5 milyon avro harcadık. Bu transferleri konuşmak kolay ancak gerçekleştirmek sanıldığı kadar kolay olmuyor. Bir tarafta kulübün mali işleri, diğer tarafta transferler ve yeni stat için harcamalar var. Stat inşaatının asgari maliyeti 80 milyon dolar. Bu miktarın bir kısmını yeni sponsorumuz Vodafone’dan, bir kısmını da yapacağımız yeni projelerle karşılayacağız” dedi.

Bir gazetecinin, “Taraftarlar yeni sezonda bir çilek (yıldız futbolcu) bekliyor” şeklinde yorum yapması üzerine Orman, “Herkes bir çilek tutturmuş gidiyor. Nedir bu çilek Allah aşkına? Herkes Adebayor’dan bahsediyor. Hiç istatistiklere baktınız mı? Ben Adebayor kötü oyuncudur demiyorum ama bir de gerçek var. Yıldız, yıldız diyor herkes. İlk hafta sahaya çıkıp, mağlup olduğunuzda kimse yıldızı, çileği görmez” ifadelerini kullandı.

İnönü Stadı’ndan çıksa çıksa bir lavabo veya bir klozet çıkar

Yıkım çalışmalarının sürdüğü BJK İnönü Stadı’nda 60 bin kamyon harfiyat olduğunu anlatan Fikret Orman, şunları söyledi:

“Harfiyat çalışmalarını bitirdikten sonra yeni stadın temelini eylülde atacağız. Temel atma törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı davet edeceğiz. Yeni stadı 2014 yılı eylül ayında açmayı planlıyoruz. Büromu İnönü Stadı’nın yakınındaki kulelere taşıyarak inşaatı yakından takip edeceğim.”

BJK İnönü Stadı’nın enkazında tarihi eser araştırması yapılmasını eleştiren Orman, “Yıkılan yer belli. 1963 yılında yapılan yeri yıkıyoruz. Biz daha o bölgede temelin altına dahi inmedik. Oradan çıksa çıksa bir lavabo veya bir klozet çıkar” diye konuştu.

Fikret Orman, yeni stadın üstünü tamamen kapatacaklarını belirtti.

Çarşı, Beşiktaş’ın üst kimliği değil, alt taraftar kimliğidir

“Taraftar grubu Çarşı’nın, Gezi Parkı odaklı olayları organize eden bir topluluk gibi gösterilmesinden rahatsızım” diyen Orman, şöyle devam etti:

“Sanki olayları Çarşı organize etti gibi bir hava yaratıldı ancak protestolar Türkiye genelinde oldu. Bazı çevreler, Beşiktaş taraftarlarının Kasımpaşa Stadı’nda protesto yapacağını ileri sürdü. Diğer taraftarların protestolarından söz edilmedi. Çarşı, Beşiktaş’ın üst kimliği değil, alt taraftar kimliğidir. Ayrıca, Gezi Parkı’nda Çarşı’nın rol oynamasında, İnönü Stadı’nda Gençlerbirliği ile oynadığımız son maç öncesi çıkan olayların etkisinin olabileceğini düşünüyorum.”

Takım kaptanlığı konusunda da açıklamalar yapan Başkan Fikret Orman, Teknik direktör Slaven Bilic’in kamp süresince oynanan hazırlık maçlarında takım kaptanını değiştirdiğini hatırlatarak yönetimin kaptanlık konusuna müdahale edip etmeyeceğini soran bir gazeteciye Orman, şu yanıtı verdi:

“Takımın sportif direktörü Önder Özen’dir. Onun bu konuda bize vereceği rapor önemlidir. Bu konunun detayını bilmiyorum. Futbolculuk profesyonel bir iş ve herkes işini yapmak zorunda. Kimsenin küsme veya darılma gibi bir lüksü olamaz” dedi.

Brezilyalı ünlü futbolcu Ronaldinho’nun transferi konusunda basında çıkan haberleri de değerlendiren Orman, “15 milyon avro maliyeti ve yıllık toplam ücreti 40 milyon avroya çıkacak bir transfer yapamayız. Ronaldinho için azami 2,5 milyon avro verebiliriz” şeklinde konuştu.

Fernandes’in sözleşmesinin uzatılması konusunda sorun olmadığını belirten Fikret Orman, “Fernandes ile geçen sene başında ve bu yıl kamp döneminde de konuştum, sorun yok” ifadesini kullandı. Orman, bir soru üzerine, Fernandes’in Beşiktaş’ta mutlu olduğunu ve burada kalmak istediğini kendisine ilettiğini söyledi.

Futbolcuları Ersan Adem Gülüm için İspanya’nın Malaga kulübünden resmi transfer teklifi aldıklarını da anlatan Orman, rakam çok düşük olduğu için teklifi değerlendirmediklerini kaydetti. Orman, bir soru üzerine, Almeida’nın da sözleşmesini uzatması halinde takımda kalacağını belirtti.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu