FutbolHaber

Pekin’de Şuçlu Sporcu değil !

Olimpiyat oyunlarında alınan sonuçlar 70 milyonluk Türkiye’ye yakışmadı. Tam bir hayal kırıklığı yaşadık. Nedenlerini araştırmalıyız. Bizim olimpiyat şampiyonları çıkarmamız gerekir.”..

Türkiye, 2008 Pekin Olimpiyatları’nda beklenen sonuçları alamadı. Sporcularımız toplam 8 madalya alabilirken, bunların sadece bir tanesi altındı. Bu sonuç, 2004 Atina Olimpiyat Oyunları’nın da gerisindeydi. SABAH, olimpiyatlarda alınan bu kötü sonuçları, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ile konuştu. Bakan da, Pekin’de tam bir hayal kırıklığı yaşadığını söyledi. İşte Başesgioğlu’ndan çarpıcı açıklamalar: “Pekin’de yapılan olimpiyatlarda başarılı olamadık. Tam bir hayal kırıklığı yaşadık. Bunun nedenlerini araştırmak gerekir. Ben bakan olarak alınan sonuçları içime sindiremedim. 70 milyonluk Türkiye, genç bir nüfusa sahip. Bizim olimpiyat şampiyonları çıkarmamız gerekir. Bunun için herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir. Bunun için Türk sporunu yeniden sorgulamamız gerekir. 3 altın da almış olsaydık, yine de bazı başarısızlıkları görmezden gelemeyiz. Derin ve radikal dönüşüm politikaları uygulamalıyız.

NET FOTOĞRAFI GÖRECEĞİZ
Bir değerlendirme kurulu oluşturduk. Bu kurulda spor adamları hatta gerekirse yabancı uzmanlar yer alacak. Olimpik sporların federasyonlarının başkanlarını, sporcuları, antrenörlerini dinleyeceğiz. Bu bir yargılama değil. Geleceğe dönük bir çalışma. Elbette bunun bir ürünü olacaktır. Bunun sonucunda da Türk sporunun net fotoğrafını görmüş olacağız. Ben flu fotoğraf görmek istemiyorum.

SUÇLU SADECE SPORCU DEĞİL
Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonalarında alınan başarısızlıklarda suçlu sporcu olmamalı. Biz işin kolayına kaçıp, faturayı sporcuya kesiyoruz. Sporcular çalışırken, yetenekli antrenörler var mı? Federasyon ve federasyonunun teknik, sağlık kurulları bunları denetliyor mu? Bunlara bakmamız gerekir.Bana gelen bilgiler, çoğu teknik ve sağlık kurullarının göstermelik olduğu doğrultusunda. Bunlara işlerlik kazandırmak federasyon başkanlarının görevleri arasında. Bu nedenle dış denetim her zaman devam edecek.

KURUŞUN HESABINI SORARIZ
Olimpiyatlar artık geride kaldı. Ekim ayında federasyonların genel kurulu yapılacak. Bir anlamda tartıya çıkacaklar. Özerk federasyonlar artık kendi ayakları üzerinde durmalıdır. Elbette devlet olarak yardımcı olacağız. Olimpik federasyonlara desteğimiz daha fazla olacak. Ancak bir kuruşuna kadar da hesap sorarız. Özerk federasyonların delege yapısı da mutlaka değişmeli. Futbolda olduğu gibi kulüpler söz sahibi olmalıdır. Şu anda bir geçiş dönemindeler. İleride tam özerkliğe kavuşmaları gerekir.

SPOR ŞURASI TOPLANACAK
Türkiye’de şimdiye kadar 5 spor şurası yapılmış. 10 yıldır yapılmıyor. 26-28 Kasım’da toplayacağız. Spor teşkilatının yeniden yapılanması, spor hukuku, spor kültürü ve eğitimi, sporda sağlık ve sosyal güvenlik, engelliler ve spor, bu şurada konusunda uzman kişilerin katılımıyla ele alınacak.”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu