FutbolGaleriKültür&Sanat

Tshwane/Pretoria, Güney Afrika

Tshwane/Pretoria’s zengin ve renkli bir mirasa sahiptir. Tshwane/Pretoria Güney Afrika’nın başkentidir. Birçok Büyükelçilik burayı kendi evi gibi görmektedir.

The Union Buildings aynı zamanda Nelson Madela’nın da Başkanlık Konutu olarak kullandığı ve şehre çok iyi manzaraya sahip binalardır.

Şehirde müzeler ve tarihi binalarla çok çeşitli ve zengin bir kültür vardır. Bilim ve Teknik Müzesi bu müzelerin başında gelir. Şehirde aynı zamanda birçok yüksek kalite otel vardır.

Tshwane/Pretoria Tarihçe

Ndebele’ler buraya yerleşen ilk insanlardır. Daha sonra Hollandalı mülteciler buraya yerleşmişlerdir.

Tshwane/Pretoria Futbol

Tshwane/Pretoria birçok önemli Güney Afrikalı ve yabancı Futbolcunun oynadıkları bir yer olmuştur.

Arcadia ve Berea park bu şehirdeki ilk profesyonel takımlardır. Daha sonraki yıllarda Mamelodi Sundowns, Mamelodi United, Pretoria City ve SuperSport United bunları takip etmişlerdir.

Arcadia 1974’de 3 kupa birden almasına rağmen, Mamelodi Sundowns şehrin asıl guru kaynağıdır. 1988 yılından itibaren üstüste 5 yıl Lig Şampiyonu olmuştur.

Bunun dışında Sundowns 2001 CAF Şampiyonlar Ligi finalinde kaybetmiştir. Formalarındaki mavi ve sarı’da dolayı “Brezilyalılar” olarak da bilinirler.

Pretoria Universitesi ülkedeki ne büyük spor okuludur. Aynı zamanda yüksek sayıda kadın oyuncu, güçlü kadın takımları oluşturarak bu okulda okumaktadırlar.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: