FutbolGündem

84 yıl önce yarım kalan maç yarın tamamlanacak!..

84 yıl önce yarım kalan maç yarın tamamlanacak!.. Türkiye ile Yunanistan arasında Yunan topraklarında oynanan ilk dostluk futbol karşılaşması olarak bilinen ancak yağmur nedeniyle yalnızca üç dakika oynandıktan sonra tatil edilen Karşıyaka – Lailapas maçının kalan 87 dakikası, 84 yıl sonra yine Sakız Adası’nda yarın oynanacak.

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, nüfus mübadelesinde Türkiye ile Yunanistan arasında Yunan topraklarında oynanan ilk dostluk futbol karşılaşması olarak bilinen ancak Sakız Adası’ndaki sağanak nedeniyle yalnızca üç dakika oynandıktan sonra tatil edilen Karşıyaka – Lailapas maçının kalan 87 dakikası, 84 yıl sonra yine Sakız Adası’nda yarın oynanacak. İki ülke arasında 84 yıl önce Fafalion Stadyumu’nda başlayan Karşıyaka ile Lailapas takımları arasındaki dostluk maçının, kulüp yöneticileri tarafından kaldığı yerden devam edilmesi kararlaştırıldı.

Karşıyaka ile Sakız Adası takımı Lailapas 7 Aralık 1930’da karşı karşıya gelmiş ancak dostluk maçı, üçüncü dakikasında başlayan sağanak yüzünden devam edememişti. Daha sonra kulüp yöneticileri yarım kalan maçın tamamlanması için anlaşmıştı. Sakızlı tarihçi ve yazar Yiannis Makridakis, yarın oynanacak maç öncesinde yaptığı değerlendirmede, Sakız Adasın’nın yakın tarihi ile ilgili yaptığı incelemeler sırasında dönemin yerel basınında söz konusu müsabakaya gözünün takıldığını ve büyük bir ilgi ve heyecanla konu üzerindeki araştırmalarını derinleştirdiğini söyledi.

Sakız Adası’na savaştan sonra yerleşen yaklaşık 40 bin Rum göçmenin kurdukları kültür dernekleri aracılığıyla Türk kıyılarına kayıklarla geçerek dostlarını ziyaret ettiklerini anlatan Makridakis, böyle bir eğlence sırasında bir dostluk maçının düzenlenmesi fikrinin gündeme geldiğini kaydetti.

“Türkiye’den 2 bin kişinin gelmesi bekleniyor”

Savaşın 8 yıl sonrasında yapılan bu ilk karşılaşmanın Atatürk ve Venizelos’un izledikleri yakınlaşma politikası çerçevesinde yapıldığını belirten Makridakis, yerel basının iki ülke yakınlaşmasının ilk etkinliği olduğu için Ada limanının Türk ve Yunan bayraklarıyla donatıldığını ve bir dizi etkinliğin de düzenlendiğini yazdığını ifade etti. Makridakis, yağmur nedeniyle maçın 3. dakikasında kesildiğini belirterek, “En sonunda yıllarca devam eden girişimlerden sonra dağılan Lailapas takımını 2009’da tekrar hayata geçirdik ve cumartesi günü Türk- Yunan dostluk maçı kaldığı yerden devam edecek. Umarım hava yine bozmaz” diye konuştu.

Türkiye’den yaklaşık 2 bin kişinin gelmesi beklendiğini ve etkinlikler arasında bir de konser verileceğini söyleyen Makridakis, takımların 84 yıl önce giydikleri formaların aynısını yaptırdıklarını kaydetti. Makridakis, “Bu sembolik müsabakanın iki ülke halkının dostluğu açısından çok önemli bir boyutu var. Keza iki ülke ilişkilerini daha da yakınlaştıracak bu maçın her yıl dönüşümlü olarak yapılması için temaslarda bulunuyoruz. Yani şimdi tekrar bir araya geldik yine kaybolmayalım.”

“Bu müsabaka iki halkın beraberliğini sembolize ediyor”

Lailapas takımının teknik direktörü Mihalis Kottakis ise 2012 yılında takımın gönülü antrenörü iken Makridakis’ten Lailapas-Karşıyaka olayını öğrendiğinde büyük bir ilgi gösterdiğini ve yönetime yarıda kalan 87 dakikalık tarihi maçın tekrarlanması teklifini sunduğunu söyledi. Profesyonel bir takım olan Karşıyaka’nın ise bu teklifi çok büyük bir memnuniyetle karşıladığını belirten Kottakis, “O andan sonra zaten projenin hayatta geçmesi için deliler gibi koşuyoruz” diye konuştu.

YUNANLILAR ÖNERDİ

Sakız Adası takımlarından Lailapas’ın yöneticisi Yorgo Brilis, arkadaşlarıyla birlikte karşıyaka başkanı Fatih Deniz’i ziyaret edip, 84 yıl önce yarım kalan maçı tamamlamayı önerdi.

Kottakis, bu müsabakanın her iki ülke halkı için çok büyük sembolik önemi olduğunu belirterek, “Bu müsabaka iki halkın beraberliğini sembolize ediyor. Umarız bu, iki ülke ilişkilerinin iyileşmesi yönünde çok önemli bir adım teşkil edecek” şeklinde konuştu. Kottakis, maç ve konser için 3 bin biletin basıldığını sözlerine ekledi. Yarın saat 17.30’da oynanacak maçı Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras da izleyecek. Uras, maçın yanı sıra ulaştırma alanında işbirliği gibi konuları da ele almak üzere Sakız Adası’nı ziyaret edecek.

Karşıyaka ve Yunasitan’ın Lailapas takımları 84 yıl önce henüz üçüncü dakikada tatil edilen dostluk maçını tamamlamak için bir araya geldi.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu