FutbolGündem

BJK İnönü Stadı, resmen FİYAPI İnönü Stadı oldu!..

İnönü Stadı’nın isim sponsorluğu konusunda Beşiktaş ile FİYAPI A.Ş. arasında bugün resmi sözleşme imzalandı. Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören ve FİYAPI A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan’ın yer aldığı imza töreni BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde yapıldı.

İmza töreninde siyah-beyazlı kulübün Başkan Yardımcısı ve İstişare Heyetleri Başkanı Erdoğan Toprak, Genel Sekreter Fahrettin Curoğlu, Mali İşlerden ve Sponsorluklardan Sorumlu Asbaşkan Ertunç Soğancıoğlu, Futbol Komitesi Üyesi Cengiz Zülfikaroğlu ile Genel Müdür Murat Ülgen de yer aldı.

1 yılı opsiyonlu olmak üzere 2 yıllık yapılan anlaşmaya göre, İnönü Stadı’nın ismi, FİYAPI İnönü Stadı olarak kullanılacak. İmza töreninde konuşan Başkan Yıldırım Demirören, ”Bugün yine kulüp tarihimizin önemli bir işine daha imza attık” dedi. Demirören, FİYAPI’ya 1 artı 1 yıllık olmak üzere stadın isim hakkının verildiğini belirterek, ”Sözleşmenin özelliği, stadımız bir sene sonunda yıkılırsa mukavele geçersiz kalıyor” dedi.

Kulüplere sponsor olanlara her zaman destek verilmesi gerektiğini kaydeden Demirören, ”Maalesef kamuoyunda bazı şeyler gördüm. Bazı konuşmalara üzüldüm. Türkiye Futbol Ligi’nin ismi kanunla değişti. Önce Turkcell, ardından Spor Toto oldu. Demek ki şartlar isimleri değiştirebiliyor. Hiç kimse Türkiye’den daha büyük değil. Türkiye Süper Lig’in önüne isim gelebiliyorsa, bu yaptığımız da normal. İsimlere saygımız sonsuz, ama kulüplerin de yaşaması gerekiyor. Zaten stadımızın ismi Fiyapı İnönü Stadı oldu. Anlaşma her iki taraf için hayırlı olsun.” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün sponsorluk konusundaki açıklamasının hatırlatılması üzerine Yıldırım Demirören, ”Biz zaten yazılı başvurumuzu yaptık. Kulüpler sponsorla yaşıyor. Bir sıkıntı olmayacağına inanıyoruz” dedi.

Geçtiğimiz hafta sonu divan kurulu toplantısında stadın isminin değişmesi halinde mahkemeye gideceği yönünde açıklamalarda bulunan Ali Rıza Dizdar’ın bu tepkisinin sorulması üzerine Demirören, ”Herkes demokratik haklarını kullanır. Sayın Ali Rıza Dizdar da mahkemeye verebilir. Türkiye Futbol Ligi’nin ismi kanunla değişti. Türkiye’den büyük isim var mı. Şartlar bunu gerektiriyor” diye konuştu.

Başkan Yıldırım Demirören, yapılan sözleşmeyle stadın isminin FİYAPI İnönü Stadı olacağını ifade etti. Stadın sponsorluğu konusunda Medikal Park ile yapılan görüşmelerin hatırlatılması üzerine Başkan Yıldırım Demirören, ”Bir süre görüştük. Onlara zaman vermiştik. Bu zaman içinde bize dönmeyince süreç devam etmedi” dedi.

Yıldırım Demirören, FİYAPI’dan sonuç almaları halinde diğer şubelere de desteğin olabileceğini ifade ederken, 15 gün sonra başka bir sponsorluk anlaşması için bir araya geleceklerini sözlerine ekledi. FİYAPI Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan ise bu anlaşmayla onurlu bir iş yaptıklarını söyledi. İnan, Başkan Yıldırım Demirören ve Yönetim Kurulu’na kendilerine gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ederek, şunları söyledi:

‘Yaptığımız anlaşma iki kademeli. Birinci kademe FİYAPI İnönü Stadı isim hakkını alarak tamamladık. Ama esas amaç izinlerin alınması halinde bu stadın yıkılıp yerine Beşiktaş Kulübü’ne, camiasına, seyircisine yakışacak yeni bir stat yapılması ile ilgili ciddi bir uğraş vereceğiz. İnşallah bundan sonraki basın toplantısında yeni bir stat müjdesini vermek istiyouz.

NationalTurk Haber

İşin kendilerine teklif edildiğinde, bunun şık bir iş olduğunu düşündüklerini kaydeden İnan, ”Sponsorluk anlamında yapılacak en üst düzey bir iş. İnşaat firması olarak tarafımızdan bu hakkın alınması bizim için önemli. Firma olarak yapılmamışları yapmak gibi bir amacımız var. Sektörde hep ilkleri yapmak anlamlı. Beşiktaş’a sempatim de bu işle birlikte güçlendi. Daha önce herhangi bir takım tutmuyordum. Bu dakikadan itibaren Beşiktaş’ın menfaatleri için çalışacağım” dedi.

Sponsorluk konusunda örnek aldıkları bir durumun olup olmadığı yönündeki soruyu ise Fikret İnan, ”Örnek aldığımız bir durum yok. Başkanımız ve yönetimin ön gördüğü rakamlar üzerinde konuştuk. Her iki taraftan da kabul gördü ki anlaşma yapıldı. Buradan verim aldığımız sürece maddi ve manevi olarak gerek futbola, gerekse diğer branşlara destek vereceğiz.” diye yanıtladı.

BEŞİKTAŞ ÖNCE ANADOLU’YA SONRA KASIMPAŞA’YA GİDECEK

İmza töreninde konuşan Başkan Yıldırım Demirören, Beşiktaş için tarihi bir gün yaşadıklarını kaydederek, stadın inşaası sırasında maçlarını oynayacakları yerle ilgili bir soruya da cevap verdi. Başkan Demirören, “Fiyapı ile İnönü Stadı’nın isim sponsorluğu konusunda 1+1 yıllık anlaşma imzaladık. Eğer stadımız bir yıl sonra yıkılırsa bu anlaşma geçersiz olacaktır. 15 Eylül 2012 tarihine kadar İnönü Stadı’nın ismi Fiyapi İnönü Stadı olarak kullanılacaktır” dedi.

Başkan Demirören, İnönü Stadı’nın yapım çalışmaları sırasında maçlarını nerede oynayacaklarının sorulması üzerine, şu cevabı verdi: Süper Lig’de takımı olmayan şehirlerde maçlarımızı oynamayı düşünüyoruz. Ancak Futbol Federasyonu maçları oynayabilmek için iki stat ismi vermemizi istiyor. Bu durumu Federasyon ile konuşacağız. Bize maçlarımızı başka şehirde oynamamıza izin verir mi bakacağız. Eğer maçlarımızı İstanbul’da oynarsak Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadı’nda maçlarımızı oynamayı planlıyoruz. Demirören, 15 gün sonra bir sponsorluk anlaşması imzalayacaklarını duyurdu.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu