FutbolGündem

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, rekorunu geliştirdi

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, rekorunu geliştirdi!.. Ligin bitimine 2 hafta kala şampiyonluğunu ilan eden G.Saray’ın teknik patronu Terim, kariyerinin 6’ncı lig şampiyonluğuna ulaştı. Türkiye’nin en çok şampiyonluk yaşayan ismi olan Fatih Terim, rekorunu geliştirdi.

Ntvspor’un haberine göre, Sivasspor galibiyetiyle sezonun tamamlanmasına 2 hafta kala şampiyonluğunu ilan eden Galatasaray teknik patronu Terim, kariyerinin 6’ncı lig şampiyonluğuna ulaştı. Lig tarihinde en fazla şampiyonluk gören teknik direktör unvanını geçen sezon kazanan Terim, bu senede şampiyonluğa ulaşarak rekorunu bir adım daha ileri taşıdı.

Spor Toto Süper Lig’de Sivasspor’u 4-2 yenerek 2012-2013 sezonunu şampiyon tamamlamayı garantileyen Galatasaray’da, teknik direktör Fatih Terim de rekorunu geliştirdi. Sivasspor galibiyetiyle sezonun tamamlanmasına 2 hafta kala şampiyonluğunu ilan eden sarı-kırmızılı ekibin teknik patronu Terim, kariyerinin 6’ncı lig şampiyonluğuna ulaştı.

Galatasaray’da ilk göreve geldiği dönemde üste üste 1996-1997, 1997-1998, 1998-1999 ve 1999-2000 sezonlarını zirvede tamamlayarak 4 şampiyonluk kazanan Terim, Galatasaray’daki üçüncü döneminde bu kez de üst üste 2 şampiyonluk elde etti. Fatih Terim, lig tarihinde en fazla şampiyonluk yaşayan teknik direktörler sıralamasında 4 şampiyonlukla zirveyi paylaştığı Ahmet Suat Özyazıcı’yı geride kalan sezonda geçmeyi başarmıştı. Lig tarihinde 6’ncı şampiyonluğunu kazanan Fatih Terim ve 4 şampiyonluğu bulanan Özyazıcı’nın ardından, üçer şampiyonlukla 4 teknik adam sıralanıyor. Ligde İngiliz teknik adamlar Brian Birch, Gordon Milne, Alman çalıştırıcı Christoph Daum ve tecrübeli Türk teknik adam Mustafa Denizli’nin üçer şampiyonluğu bulunuyor.

Fatih Terim’in bu başarısı ilginç bir istatistiği de ortaya döktü. Geride kalan sezonlarda elde edilen 18 şampiyonluğun yarısı Türk, yarısı da yabancı teknik adamların yönetiminde gelirken, bu sezon kazanılan şampiyonlukla yerli çalıştırıcılar üstün duruma geldi. Türk teknik direktörler idaresindeki 10. şampiyonluğunu yakalayan sarı-kırmızılı takımda, üçer kez İngiliz ile Alman, birer kez de Yugoslav, Rumen ve Belçikalı çalıştırıcılar bu mutluluğu yaşadı.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu