FutbolGündem

Manisaspor Teknik Direktörü Karaman; Önümüzdeki senede Manisaspor ‘dayım

Spor Toto Süper Lig ‘de pazar günü Gençlerbirliği ile Manisa 19 Mayıs Stadı ‘nda karşılaşacak Manisaspor takımında hazırlıklar sürüyor.

Tarık Almış Spor Tesisleri ‘nde sürdürülen çalışmada milli takımlarında bulunan Manucho, Simpson ile Kalabane dünkü ve bugünkü antrenmanda yer almazken, sakatlıkları bulunan Nizamettin ve Mehmet Güven ile kart cezalısı Yiğit İncedemir takımdan ayrı çalıştı.

Manisaspor Teknik Direktörü Hikmet Karaman Manisa’daki spor muhabirleri ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. As başkan ve basın sözcüsü Selami Delan ile birlikte basın mensuplarıyla kahvaltıda buluşan Karaman, kahvaltı sonrası basın mensupları ile sohbet etti, soruları yanıtladı.

Teknik Direktör Hikmet Karaman, Türkiye’de sezon bitimlerine yakın kulüplerin futbolcu isimlerini gündeme getirmesi ile birlikte takımlarda motivasyon sıkıntısı yaşandığını, Türk futbolcusunun yapısı gereği bundan etkilendiğini söyleyerek , “Doğal olarak her kulüp yönetimi kendi menfaatlerini düşünüyor. Kulüp yöneticisi herkesin yerine adam bakabilir. Ancak oyuncu ‘benim yerime adam bakıyorlar.’ diye düşünüyor. Bunlar normal. Kulüp yöneticileri adam bakarken, dikkatli olmalı. O oyuncu diğer oyuncuyu arıyor. Bu durumda da takım içi ahenkler bozuluyor. Türkiye acayip bir ülke” diye konuştu.

Manisa kentinin özellikle sanayi bakımından çok gelişmiş bir kent olduğunu ifade eden Hikmet Karaman, hem yöneticilerin hem de var olan bu sanayi gücünün futbol takımına artılar katması gerektiğinin altını çizerek, şunları söyledi; Manisa ‘da inanılmaz bir sanayi var. Yabancı yatırım çok. Kendimi Almanya’da gibi hissettim. Bu nedenle onlar bizlere bir futbolcu almak zorundalar. Ben vali olsam kilit vururum o kapılara.

Bir tane yıldız futbolcu bu takıma sanayiciler tarafından alınmalı. En önemlisi Zorlu başkanı motive edip, bize çok değil, bir tane yıldız futbolcu almalı. Çünkü, Manisaspor’un UEFA veya Şampiyonlar Ligi’nde oynaması demek fabrikaların ve şehrin gündeme gelmesi demektir.

Böylesine önemli bir konuda o işletmelere de fazla bir yük binmez. En fazla verilecek fabrika başına miktar 20 bin dolar. Cüzi bu paralar verildiğinde bu takıma önemli yıldızlar getirtilebilir. Zorlu başkan bunu yapabilir. Bizlerden önce bu takıma 70 – 80 milyar TL’lik harcamalar yapılmış.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ‘dan da tesis konusunda Manisa ‘ya yardımcı olmasını isteyen Hikmet Karaman, “Biz partici değiliz. Ancak, sayın Arınç, kişi olarak, insan olarak hayranlık duyduğum bir kişi. Tesis konusunda kendisi yardımda bulunursa müthiş olur. Manisaspor’dan giden kaç oyuncu var Türkiye’de? Hiç yok. Alt yapınız olmazsa giden oyuncunuz da olmaz. Alt yapı hocalarımız imkansızlıklar içinde çalışıyor. Sivas, Kayseri ve Antalya’ya 1 hafta önceden takımımı götürmemin sebebi antrenman sahamızın normal şartlarına dönmesi içindi. Eğer götürmeseydim, bugün o saha kelleşecek ve kullanılamayacak hale gelecekti” diyerek tesis konusunda Bülent Arınç’a çağrıda bulundu.

Manisaspor Teknik Direktörü Karaman; Önümüzdeki senede Manisaspor ‘dayım

Bu hafta sonu oynanacak Gençlerbirliği karşılaşmasına ilişkin açıklamalarda da bulunan Manisaspor Teknik Direktörü Hikmet Karaman, oyuncularına ikili maçlara bakmaları gerektiğini söylediğini, “Birisine yenildiysek öbürünü yenmeliyiz.” şeklinde konuştuğunu belirterek, şunları söyledi;  İlk yarıda Gençlerbirliği maçını kaybetmişiz. Bu maçı almalıyız. Karnemiz bu bizim. Ona bakacağız. Rövanşı almalıyız.

Eğer alamıyorsak karne notumuzda kötü olur. Gençlerbirliği takımı dış sahalarda kapanıp kontrataklarla pozisyon bulan bir ekip. Pazar günkü karşılaşmada taraftar desteği ile futbolcuları motive edici tezahüratlarla ligde kalmayı başarmış bu takıma destek verilmeli.

Hikmet Karaman, “Antrenörlük felsefemde üç temel nokta var. Bir puanı taraftar, bir puanı takım, bir puanı da teknik heyet alır. Kalan sekiz maçta göstereceğimiz performans bizi ligi farklı yerlerde bitirmemize neden olacaktır.” diye konuştu.

Sezon başında Manisaspor kulübü başkanı Kenan Yaralı ile yaptıkları görüşmelerde başkan Kenan Yaralı ‘dan tek bir şey istediğini dile getiren Hikmet Karaman, kulüp başkanı Kenan Yaralı ‘ya “Bana takımı kümede bırakacak teknik direktör anlayışı ile yaklaşmayın” dediğini hatırlattı. Hikmet Karaman şöyle devam etti; Biz burada futbol adına, futbol felsefesi adına bir şeyler yapmalıyız. Aksi takdirde çalışmam. Oynadığı futbol ile alkış alacak, geleceğe yönelik sistemi Türkiye’ye örnek olacak şekilde oturtacak takımlardan birisi olacaksak çalışırım dedim.

Zaman zaman eleştirilsekde bu hedeflerimizin çoğunu gerçekleştirdik. Bunu oranlamam gerekirse takımın başarısı ve hedefi tutturma oranı % 80 dir. Sezon başında kulüpten gelen hiçbir maddi ve de sözleşme şartları bakımından tekliflere “hayır“ demedim. Her sunulan teklife olumlu yaklaştım. Sezon sonunda masaya oturduğumuzda benim sorun çıkarmam gibi bir durum söz konusu olmaz ancak, başkan ve yönetimin de bana aynı şekilde yaklaşmasını istiyorum. İki üç hafta sonra yönümüzü çizeceğiz mutlaka. Çizmezsek ben de çizmek zorunda kalacağım.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu