DünyaFutbol

FIFA Başkanı Blatter’e AB’den ret

Blatter’in önerisine AB’den ret !

Avrupa Birliği Parlementosu’ndan FIFA Başkanı Sepp Blatter’e kötü haber…

Avrupa Birliği Parlementosu’ndan FIFA Başkanı Sepp Blatter’e kötü haber… Parlamento, Blatter’in öncülüğünü yaptığı ‘6+5’ yabancı kuralının Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanamayacağına karar verdi.

FIFA Başkanı Sepp Blatter’in bir süredir uluslararası futbol kamuoyunu meşgul eden yeni yabancı kuralı önerisi, Avrupa Birliği’nden onay alamadı.

6+5 olarak adlandırılan, her takımda o ülkenin vatandaşı 6 yerli futbolcunun maça başlamasını şart koşan kural Avrupa Parlementosu’nda oylandı. Parlamenterler, 49’a karşı 518 oyla, Blatter’in önerisinin Avrupa Birliği yasalarıyla uyuşmadığı kararını verdi.

Sosyalist parti üyesi Türk asıllı Hollandalı parlamenter Emine Bozkurt, Avrupa Birliği içerisinde hiçbir şekilde milliyete dayalı ayrımcılığın yapılamayacağını söyledi.

Yunan parlamenter Manolis Mavrommatis de, 1995’te kabul edilen ve futbolculara serbest dolaşım hakkı tanıyan Bosman kuralıyla çeliştiğini kaydetti. Mavrommatis, “Blatter kendi açısından haklı olabilir.

Ancak bu öneri bizim için kabul edilemez. 6+5’in yürürlüğe girmesi Bosman yasası öncesine dönüş anlamına gelir ve buna kesinlikle izin veremeyiz. Futbolcuları sıradan işçilerden ayıracak hiçbir yasa değişikliğine razı olamayız” diye konuştu.

NationalTurk Haber

FIFA’nın ise 29 Mayıs’ta Sidney’de düzenlenecek kongresinde konuyu 208 üye federasyonun oyuna sunması bekleniyor. Değişiklik önerisinin üyelerin yüzde 75’i tarafından evet oyu alması gerekiyor.

Kural değişikliğinin FIFA tarafından kabul edilmesi halinde konu üzerindeki tartışmalar yeni bir boyut kazanacak.

Futbolistan

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu