DünyaGündem

Fuat Yaman : ”Zaman lehimize işlemiyor”

Beşiktaş’ın eski futbolcusu ve teknik direktörü,Beşiktaş Postası ve NationalTurk yorumcusu deneyimli teknik direktör Fuat Yaman'ın ''Brezilya Terlemedi'' başlıklı yazısı

Takımımızda işler çok kötü gidiyor. Sistem adına söylenecek iyi bir şey yok zaten. Gökhan Töre’nin Hakan Çalhanoğlu ve Ömer Toprak ile yaşadığı olayın kötü yönetilmesi, oynaması muhtemel Töre ve Gökhan Gönül’ün sakatlığı arayışları fazlalaştırdı.

Yanlış bir uygulama da Ozan’ın sağ bekte oynatılmasıydı. Orta alana iyi bir oyuncu kazanmışken oyuncuyu Neymar’ın karşısına sağ beke koymak, çok genç bir oyuncu olan Ozan’a özgüven kaybettirmek için yapılmış şaka gibiydi. Fazlaca olan yanlışları ve eksikleri gidermek için çabalarken, az olan iyi şeylerde de ısrar etmek gerekmez mi?

İki takımın da top kaybedilen yerde baskıya geçmesi, top rakipteyken takım halinde topun arkasında olma çabası maçın zevkli geçme ihtimalini hissettirdi başta.

ZAMAN LEHİMİZE İŞLEMİYOR

Bizim takım bu işleri yalap-şap (öylesine) yaparken Brezilya adam gibi yapıyordu. Bunları yaparken gerçekçi yapmak gerekiyor. Topa yakın oyuncunun rakibe iyi baskı yapması, ileri oynatmaması gerekiyor. Nitekim savunma arkasına atılan ilk basit pasla golü yedik. Sistemi, organizasyonu olmayan takımların yaşadığı sıkıntıları devre sonuna kadar yaşadık.

İkinci yarı yapılan değişiklikler oyunu tutma çabası gösteriyordu. Önceden yapılmış bir çalışma, bir hazırlığınız (kısaca sisteminiz, stratejiniz) yoksa, ya da yetersizse oyuncu değişikliğinin fazla bir yararını göremezsiniz.

Nitekim oyun anlamında bir fark yaratmadı. İlk yarıdaki tek takımlı oyun devam etti. Brezilya’nın gücünden, yıldız oyuncularından bahsederek geçiştirilemeyecek kadar kötüyüz. Üstelik geçen zaman hiç de lehimize işlemiyor. Oyun planı, sistem adına hiçbir ilerleme yok. Sorgulama, eleştiri adaletsizce, taraflı yapıldığı sürece bir ceza olarak bize sunulacak. Kaçışı yok bunun. Adamlara bu maç için kaç para verdik bilmiyorum ama fiyatı artırılarsa şaşırmam. İdman bile veremedik çünkü.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu