HaberTransfer

Panorama – 4

Geçen hafta kaldığım yerden Süper Lig panoramasına devam ediyorum…

GAZİANTEPSPOR Beni hayal kırıklığına uğratan takımlar da yok değil. Özellikle kadro yapısı ve potansiyeli açısından Gaziantepspor’dan çok şeyler beklediğimi itiraf etmeliyim. Ancak ilk yarı sonundaki sıralamaları hiç de umduğum gibi olmadı. Elbette bunda teknik adam Jose Couceiro’un Türkiye’deki ilk yılı olması ve kadroya çok fazla yeni oyuncu gelmesinin büyük payı var. Başkan İbrahim Kızıl’ın transfer politikalarını ise takdir etmemek mümkün değil. Sezon başı rekor ücretlerle Beşiktaş’a satılan Rodrigo Tabata ve İsmail Köybaşı ikilisinden 13,5 milyon avro gibi uçuk bir para kazanan Kızıl yönetimi, bu yıl da düşük maliyetlerle iyi yabancı oyuncular getirterek transferin nasıl yapılması gerektiğini herkese öğretir gibiydi.

KASIMPAŞASPOR Ya da diğer adıyla “mucizespor”!.. Geçtiğimiz yıl Bank Asya 1. Ligi’nden gelen Kasımpaşa, sezon başı itibariyle düşmesi muhtemel ekiplerin başında geliyordu. İlk 9 haftada sadece 4 puan toplayabilen İstanbul ekibi, Yılmaz Vural’ın göreve gelmesiyle beraber tam tersi bir görüntü çizerek kalan 8 haftada yenilgi yüzü görmeden 16 puan toplamayı başardı ve bir anda tehlikeli bölgenin üstüne çıktı. Elbette bu çıkıştaki en büyük pay Yılmaz hocanındır. MANİSASPOR Vestel’in takımdaki isim hakkını geri çekmesiyle beraber ekonomik olarak da gerileyen Ege ekibi için bu yılın ilk yarısı aslında gayet normal geçti. Zaten böyle dönemlerde önemli olan flaş başarılardan çok, bulunduğun düzlemi kaybetmemektir. Birçok takımın aksine hücum futbolunu benimseyen Manisaspor’un Kaiserslautern’den transfer ettiği Joshua Simpson için de bir şeyler söylemem lazım. Almanya 2. liginden bulunup Manisa’ya getirilen Kanadalı oyuncunun Turkcell Süper Ligi için ayrı bir renk, ayrı bir keyif olduğunu düşünüyorum.

DİYARBAKIRSPOR Neresinden bakarsanız bakın, tam bir içler acısıdır gördüğünüz. Ekonomik açıdan dibe vurmaları yetmiyormuş gibi, bir de Türkiye’nin birçok bölgesinde karşılaştıkları faşizan saldırılar, tamamen demoralize olmalarına sebep oldu. Yine de umduğumdan fazla puan topladıklarını itiraf etmeliyim. Çalıştırıcılığını Ziya Doğan’ın yaptığı yeşil-kırmızılı ekipte en son transfer haberi Trabzonspor’un serbest bıraktığı Razundara Tjikuzu oldu.

MKE ANKARAGÜCÜ Çalkantılı bir sürecin ardından Ankaraspor’la birleşen başkent ekibinin geldiği son nokta gerçekten çok ilginç. Özelikle Gökçek ailesinin etkisiyle kamuoyunda haddinden fazla antipati toplayan kulüp, Hikmet Karaman’la yollarını ayırdıktan sonra birçok isimle görüştü ve en sonundan Fransız Roger Lemerre ile anlaştı. Sezon başı Darius Vassell’i transfer ederek büyük sükse yapan Ankaragücü, devre arasında da Geremi’ye imza attırarak yine ses getiren bir transferi neticelendirdi. Ancak burada sorulması gereken başka sorular var. Bu transferler kimin bütçesiyle yapıldı? Ankara Büyükşehir Belediyesinin çabalarıyla mı yoksa başka bir kaynaktan mı? Yok, eğer belediye bütçesindense o zaman Ankara halkının buna bir cevabı olmalı!

SİVASSPOR Son 2 senenin zirvedeki takımı olan Sivaspor’un böylesine bir düşüş yaşayacağını sezon öncesi kimse iddia edemezdi. Ancak Bülent Uygun’un anlamsız transfer politikası ve oyun anlaşışındaki değişiklikleri takımı bir anda ligin dibine attı. Tabii bu durum Uygun için kaçınılmaz sonu da hazırlamış oldu. Şimdi onun yerinde Muhsin Ertuğral var. Muhsin hoca, gerek kariyeri, gerekse kişiliğiyle Sivasspor’u yeniden rayına sokabilecek bir çalıştırıcıdır. Daha önce Afrika kıtasında birçok ulusal takımı çalıştıran Ertuğral, devre arası transferleri için eski tecrübelerini kullandı ve Afrika kökenli 4 oyuncuyu takımın kadrosuna kattı. Her ne kadar ilk yarı performansları sonunda küme düşmeye çok yakın görülseler de, takımın yeni havasıyla böyle bir durumla karşılaşacağını düşünmüyorum.

DENİZLİSPOR Yeteneksiz bir yönetimin bir kulübü ne hale koyabileceğinin belki de en güzel örneğidir Denizlispor! Özellikle başkan Ali İpek’in maç sonları soyunma odalarına inerek teknik kadro ve oyunculara müdahalelerde bulunması, Türkiye’deki yönetici profilini de gözler önüne serdi. Sezona Erhan Altın’la başlayan Denizlispor, daha sonra Nurullah Sağlam’la anlaştı. Bir süre sonra Sağlam ile de yollarını ayıran kulüp, şimdi 3. teknik adam olarak Hakan Kutlu’ya emanet. Küme düşürülen Ankaraspor karşısına alınan hükmen galibiyet dışında henüz 3 puanla tanışamayan Ege ekibi için ligde kalmak, gerçekten mucizelere bağlı.

Erkut Tekin

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu