DünyaGündemSon Dakika

FIFA’dan devrim gibi karar: Elle oynama kuralı değişiyor!

FIFA tarihi bir değişikliğe gidiyor. FIFA, futbolda büyük tartışmalara yol açan elle oynama konusunda yeni düzenlemeye giderek elle oynamalarda niyet konusunu kaldırmayı planlıyor.

Türkiye Süper Lig’i de dahil olmak üzere dünya futbolunun en tartışmalı konularından birisi olan ‘elle oynama’ konusunda dünyşa futbolunun patronu FIFA’dan devrim gibi bir değişiklik geliyor.

FIFA; Almanya’nın önemli gazetesi Bild’de yer alan habere göre, yapılacak yeni düzenlemeyle ‘elle oynama’ konusunda niyet tartışmalarını sonlandırmayı planlıyor. Önümüzdeki sezon yani 2019-2020 sezonundan itibaren uygulanmaya başlayacak yeni kurala göre, hakemler artık ‘niyet’e değil, kolun pozisyonunu dikkate alacak.

FIFA elle oynama kurallarını değiştiriyor

İşte FIFA’nın yeni kuralının ayrıntıları…

Haberde saat kadranı şeklinde yapılan grafiğe göre 9, 10, 11, 12, 1, 2 ve 3 arasındaki bölgelerde eller havaya kalkık şekilde topa müdahale edilirse hakem tartışmasız şekilde “elle oynama” kararı verecek.

8-9 ile 3-4 arasındaki pozisyonlarda değerlendirme hakeme bırakılacak. Hakemin, “elle oynama” konusunda takdir hakkını kullanacağı tek bölgeler burası olacak.

4, 5, 6, 7 ve 8 arasındaki bölgede ise top oyuncunun eline gelmesi halinde ise kollar normal konumunda sayılacak ve düdük çalınmayacak.

FIFA’nın yeni kuralı hakkında Bild’e konuşan eski hakem Thorsten Kinhöfer, konuşulan yeni kuralın karmaşık gözükse de uygulamasının kolay olacağını belirterek “Niyeti okumak çoğu zaman zor oluyor” ifadesini kullandı. Kinhöfer, elle oynamada penaltı yerine ceza sahası dışından serbest vuruş verilmesinin de düşünülebileceğini ifade etti.

Mevcut kural ne diyor?

Futbol oyun kurallarını belirleyen IFAB’ın mevcut elle oynama kuralına göre dikkat edilen noktalar şöyle:

NationalTurk Haber

– Elin topa doğru hareketi
– Rakip ve top arasındaki mesafe
– Elin pozisyonu

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu