FutbolGündem

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç; Süper Lig’in ilk yarısı sürpriz sonuçlara sahne oldu

NationalTurk’ün haberine göre, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ilginç bir açıklamaya imza attı. Kılıç, ‘Ligin ilk yarısı maalesef son yılların en düşük puanla kapanan sezonu oldu. O nedenle çok başarılı bir sezonun geride kaldığı düşüncesinde değilim’ dedi.

NationalTurk’ün haberine göre, Bakan Suat Kılıç AA muhabirine, Spor Toto Süper Lig’in ilk yarısında sürpriz sonuçlara sahne olduğunu belirterek, bu dönemde büyük takımların sürpriz yenilgiler aldığını, daha zayıf bütçelerle oluşan takımların da büyüklerden puan kopartma sürprizleri yaşadığını söyledi.

Bu yönüyle bakıldığında sürprizlere açık bir ligi seyrediyor olmanın da heyecan verici olduğunu dile getiren Kılıç, ”Fakat sezonu 33 puan üst sınırıyla kapatmak da tabi ki Türk futbolu açısından değerlendirilmesi, tartışılması gereken bir konu. Ligin ilk yarısı maalesef son yılların en düşük puanla kapanan sezonu oldu. O nedenle çok başarılı bir sezonun geride kaldığı düşüncesinde değilim” diye konuştu.

Kılıç, son 10-15 yıldır büyük kulüplerin özellikle büyük rakamlar harcayarak yabancı futbolcu transferine büyük ağırlık verdiklerini ifade ederek, bunun da Türk futboluna altyapıdan oyuncu kaynağı yetiştirme anlamında çok ciddi kayıplar yaşattığı kanaatinde olduğunu bildirdi.

Futbolda yeniden altyapıya dönmek gerektiğini vurgulayan Bakan Kılıç, şunları söyledi:

”Bunu ben bakan olduğum ilk günden bu yana ifade ediyorum. Yabancı sayısının azaltılması gerektiği ilk beyanatımdaki bir kaç cümleden bir tanesiydi. Nihayetinde TFF yabancı sayısını azaltma kararı aldı. Bu karardan vazgeçilmesi yönünde baskı kuranlar var ama yabancı sayısının kademe kademe azaltılması Türk futbolunun istenilen düzeye gelmesi için en önemli önceliktir. Takımların altyapılarına önem vermesi ikinci önceliktir. Zaten ikisi birbiriyle yakından alakalı.”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu