DünyaFutbolFutbolda ŞiddetGündemŞike ÇetesiŞike DedikodularıŞike Dosyaları

İtalya’da şike operasyonu; 17 kişi sorgulanırken 22 maç incelemeye alındı

İtalya’da Cremona Cumhuriyet Savcılığı tarafından iki gün önce başlatılan şike soruşturmasında, tutuklanan 17 kişinin sorgularına başlanırken, Serie A’da geçen sezon oynanan 22 maçın incelendiği belirtildi.

İtalyan basınına yansıyan haberlerde, sporda sahtekarlık ve dolandırıcılık yapmak adına suç örgütüne yardımcı olmak suçlamalarından tutuklanan 17 kişinin sorgulanmasına Cremona Savcılığı tarafından dün başlandığı, federasyonun daha önce 3,5 yıl futboldan men cezası verdiği eski milli futbolcu Crisitano Doni’nin cuma günü sorgulanacağı ifade edildi.

Soruşturmanın kamuoyuna yansıdığı pazartesi günü Serie A’dan 3 maçın incelediği dile getirilirken, üçüncü gün itibariyle bu sayı 22’ye çıktı. ”La Repubblica” gazetesindeki haberde ise inceleme altında olduğu ileri sürülen maçlar verildi. Gazetedeki haberde tümü geçen sezonun ikinci yarısında oynanan karşılaşmalar şöyle;

Catania-Chievo (1-1), Napoli-Sampdoria (4-0), Brescia-Chievo (0-3), Brescia-Bari (2-0), Genoa-AS Roma (3-4), Brescia-Lecce (2-2), Fiorentina-AS Roma (2-2), Genoa-Lecce (4-2), Bari-Chievo (1-2), Brescia-Bologna (3-1), Parma-Bari (1-2), Chievo-Sampdoria (0-0), Bologna-Napoli (0-2), Chievo-Bologna (2-0), Lecce-Cagliari (3-3), Catania-Cagliari (2-0), Lazio-Genoa (4-2), Chievo-Udinese (0-2), Catania-AS Roma (2-1), Genoa-Cesena (3-2), Lecce-Lazio (2-4), Bologna-Bari (0-4).

Şike soruşturmada söz edilen suç örgütünün Singapur merkezli olduğu, operasyonel faaliyetlerini ise Doğu Avrupa üzerinden yürüttüğü kaydedildi. Ajansspor’un haberine göre, suç örgütünün, tutuklanan kişiler aracılığıyla, İtalyan futbol şampiyonaları ve diğer ülkelerdeki futbol maçlarından bazılarının sonucunu değiştirmeye yönelik çabalar içerisine girdiği ileri sürülüyor.

Bu arada, İtalya’daki bütün spor faaliyetlerinden sorumlu Milli Olimpiyat Komitesi (CONI) Başkanı Gianni Petrucci, yaşananları kötü bir figür olarak tanımlarken, futbol camiasının sadece para üzerine konuştuğunu söyleyerek, Serie A yöneticilerini eleştirdi.

Petrucci, ”Dünya futbolunda bu kadar çok sorun varken, gelen son haberleri, şike soruşturmasıyla ilgili haberleri izlemek yeter. Bunlar çok kötü, futbolu lekeliyor. Şimdi reform yapmayı düşünmenin tam zamanı. Futbolda sadece para yok, etik de var. Başkanlar bu bilinçle hareket etmeli” dedi.

Spor Bakanı Piero Gnudi de İtalyan futbolunda yaşanan şike soruşturmasından ”derin üzüntü” duyduğunu belirterek, yargı sürecinin hızlı bir şekilde sonuçlanmasını umduğunu ifade etti. Gnudi, yaşananların, İtalyan sporuna emek sarf eden kadınların ve erkeklerin çalışmalarını ve başarılarını etkileyemeyeceğinin altını çizdi.

NationalTurk Haber
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu