Futbol

Juventus’a 15 puan silme cezası verildi

İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Juventus'un kısa süre önce tespit edilen bazı mali usulsüzlükler nedeniyle İtalya Futbol Federasyonundan (FIGC) puan silme cezası aldı.

İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) Spor Hâkimliği, adı mali yolsuzluk soruşturmasında geçen Juventus’a 15 puan silme cezası verdi.

Juventus’un 15 puanı silindi

İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) Spor Hakimliği, adı mali yolsuzluk soruşturmasına karışan Juventus kulübüne 15 puan silme cezası verdi.

Temyiz mahkemesinin internet sitesinde yapılan açıklamada, Spor Hâkimliği’nin, adı haksız sermaye kazancı ve futbolcu transfer değerlerini olduğundan farklı göstermek gibi mali yolsuzlukların incelendiği adli soruşturmada yer alan Torino temsilcisine 15 puan silme cezası verdiği belirtildi. 18 haftası tamamlanan Serie A’da 37 puanla 3. sırada yer alan Juventus, aldığı cezayla birlikte 11. sıraya geriledi.

Öte yandan eski Sportif Direktör Fabio Paratici’ye 2,5 yıl, Başkan Andrea Agnelli ile CEO Maurizio Arrivabene için 2 yıl, Sportif Direktör Pavel Nedved için 8 ay ve menajer Federico Cherubini için ise 1 yıl 4 ay görevden men cezası verildi.

”Prisma” soruşturması

Futbol Kulüpleri Teftiş Komisyonu tarafından geçen aylarda hazırlanan raporda, Juventus Başkanı Andrea Agnelli, Başkan Yardımcısı Pavel Nedved, kulübün eski sportif direktörü Fabio Paratici’nin de aralarında bulunduğu altı kişinin faaliyetleri, soruşturma kapsamında incelendi. Mali hesap ve tabloları inceleyen savcılık, 2019 ile 2021 yılları arasında gerçekleştirilen 62 transferde usulsüzlük yapıldığını iddia etti.

Juventus teknik direktörü Conte’ye şike cezası; 3 ay men ve 200 bin euro para cezası

İtalya futbolunu sarsan yolsuzluk iddialarının merkezinde ise Juventus ve Napoli yer aldı. Torino temsilcisi 21 oyuncusu için toplam 90 milyon euro transfer harcaması yaptığını bildirdi ancak teftiş komisyonunun raporuna göre el değiştiren para gerçekte 3 milyon euronun biraz üzerindeydi.

Juventus’ta söz konusu dönemde yer alan yöneticiler ile futbolcular Paulo Dybala, Alex Sandro ve Federico Bernardeschi de savcılık tarafından soruşturma çerçevesinde bilgilerine başvurulmak üzere ifadeye çağrılmıştı. Soruşturmayı yürüten savcıların, kulübün 2019-2021 dönemi mali hesaplarında özellikle futbolcu transferleri ve maaşlarında, haksız kazanç, eksik ya da yanlış beyan gibi mali usulsüzlükler tespit ettiği belirtilmişti.

NationalTurk Haber

İtalya’nın dev ekiplerinden Juventus’ta, kulüp hakkında yürütülen “Prisma” soruşturması nedeniyle Başkan Andrea Agnelli ve Başkan Yardımcısı Pavel Nedved de dahil olmak üzere tüm yönetim kurulu istifa etmişti. Juventus’ta Agnelli’den boşalan kulüp başkanlığına muhasebeci Gianluca Ferrero getirilmişti.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu