RöportajlarFutbol

Şenol Güneş: “Gine maçı kısmen İtalya maçının provası olur.”

A Milli Futbol Takımı teknik direktörü Şenol Güneş, Gine ile oynanacak hazırlık maçı öncesi futbolcu İrfan Can Kahveci ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Şenol Güneş sözlerine, “İki haftalık kampımızın son günlerini yaşıyoruz. 2 Haziran’da buradan ayrılacağız. Yorulduk, dinlenmeye çalışacağız. Almanya kampının da böyle olacağını düşünüyorum” şeklinde başladı.

Şenol Güneş, şu ifadeleri kullandı:

“Keyifli ve agresif bir futbol oynamak istiyoruz. Geçmişimiz ile gurur duyuyoruz. Oyuncularımız oyun olarak daha iyi olmalılar, onun için uğraşacağız. Önce ev sahibi ile ilk maçımızı yapacağız. Yarınları yazmak için iyi bir grup olduğunu düşünüyorum”

‘Gine sempatik bir takım’

“Gine, Yatarra’nın takım. Sempatik bir takım. İki önemli oyuncusu gelmedi ancak iyi oyuncuları var. Zor maç olacağını düşünüyorum. Baskıyı deneyeceğiz. Farklı bir orta saha ile oynayacağız. Bazı isimleri oynatmayacağım, dinlendireceğim. Sakatlığımız yok. Takımın havası da iyi. Tatil havası var ama arada idmanda yapıyoruz”

‘Sistem değişiklikleri çok takılacak bir konu değil’

Üçlü savunma üzerine gelen soru üzerine Şenol Güneş, “Sistem değişiklikleri çok takılacak bir konu değil. Hedefe giden yolda arayışlar. Bire birleri iyi oynamadan maç kazanmak zor. Azerbaycan maçında 3’lü savunma ile oynamamızın nedeni sahadaki durumu görmek içindi. Hangi sistemin daha faydalı olduğunu görürsek onu kullanacağız. Fransa maçında oynayan orta sahayı kullanacağım mesela Gine karşısında” açıklamasını yaptı.

‘Türkiye’de iyi futbol’ oynanıyor desinler’

“Londra’yı seviyoruz, inşallah orada oluruz. Sadece işimizi yapmak istiyoruz. Her takım için hem final hem de şampiyonluk şansı var. Güzel futbolu da önemsiyoruz. ‘Türkiye’de iyi futbol’ oynanıyor desinler. Bunu istiyoruz. İnşallah başarılı oluruz”

“Oyuncu arkadaşların havası da iyi. Tatil havası yaşadılar ama tatilde çaktırmadan idman yapmaya çalıştık. Bugün fark ettiler ‘idman yapıyormuşuz’ dediler. Bu huzur mutluluk sahadaki acı çekmeyle daha büyük mutluluk getirir. Sahada acı çekmek gerekiyor. Çabuk, teknik, hızlı oynayan takımla oynayacağız. Maç kaybetmeyen, formda İtalya ile oynayacağız. Önemsiyoruz o maçı. Tarihe geçmişe baktığımız zaman, ben bunu eskiden yapmazdım yaşlanınca yapıyorum, sanırım. 224 tane galibiyetimiz vardı, 225 oldu. 226, 227 hep böyle artılara geçer, ileride de fark olur. Hep farklı gerideydik inşallah şimdi farklı önde oluruz. Kazanmak da gerekir.”

Basın mensuplarının Gine Teknik Direktörü Didier Six’in, ‘Yarın potansiyel Avrupa şampiyonu ile oynayacağız’ cevabını nasıl buluyorsunuz?’ sorusuna Şenol Güneş, “Londra’yı herkes seviyor. İstanbul da güzel, Londra’yı seviyoruz inşallah orada oluruz, bizim hedefimizde o var.

Çıktığımız yolda merdivenin ilk basamağı İtalya ile başlıyor. İnşallah bunları aşar ve orada oluruz. Sadece işimizi yapmak istiyoruz. Her takım için şans var. Biz şu anda övgülere, yergilere değil çalışmaya bakıyoruz. Güzel futbolu önemsiyoruz. ‘Türkiye de iyi futbol oynanıyor’ gözlerin bize çevrilmesini gelecek neslin önünün açılmasını istiyorum. Gelecek olan nesillerin önünün açılmasını istiyorum, asıl hedefim bu. Geleceği yazmak böyle bir şey. Bugünkü oynayan oyuncular 5-10 sene sonra gidecektir. Bunlar öncü akıncı yani. İnşallah başarılı oluruz” diye cevap verdi.

NationalTurk Haber

Gine maçı kısmen İtalya maçının provası olur.

İtalya maçının provasının Gine karşısında yapacaklarına değinen başarılı teknik adam, “İtalya maçının provası kısmen olur. İtalya savunmadan pas yaparak çıkıyor, iyi baskı olduğunda çıkamıyor bazen. Ama çıkarsa da çok etkili çıkıyor. 3. mü, 2. bölgede mi yapacağız baskıyı, onu göreceğiz. Tüm baskıları çalışmamız gerekiyor. Oyuncularımız da kendi oyunlarına şaşırmalılar. Öyle iyi oynamalılar. Letonya maçında rakibin oynamasına izin verince 3 gol yedik. Manchester City’i daha iyi görüyoruz ama son 15 dakika oyun kuramadılar. Bundan sonra sahayı yaşayacağız. Akıllarda tabii ki maç var ama oyuncu motive olmazsa sahaya performans yansıtması zor olur” dedi.

3 önemli isimden ortak açıklama: “Temiz Futbol İstiyoruz”

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu