HaberFulya DosyasıFutbolGündemSon Dakika

Beşiktaş Kulübü kongre üyesi Hürser Tekinoktay’dan yönetime ihtarname!..

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Yıldırım Demirören'e borcun ödeneceğini açıkladı. Hürser Tekinoktay'dan yönetime ihtarname gönderdi.

NationalTurk’ün haberine göre, Fulya davasını açan isimlerden kongre üyesi Hürser Tekinoktay yönetime ihtar çekerek bu paranın ödenmesi halinde mevcut yönetimin de zarardan sorumlu olacağını bildirdi.

Hürser Tekinoktay, noter aracılığıyla çektiği ihtarnamede geçtiğimiz pazar günü yapılan Divan Kurulu Toplantısında Beşiktaş yönetiminin, Yıldırım Demirören’e borç olduğu iddia edilen paranın ödenerek konunun kapatılacağının söylendiğini hatırlatarak “Ancak, Yıldırım Demirören’in görev yaptığı 2007 yılındaki süreyi kapsayan 2008 yılında ibra edilmemesine ve Fulya Projesi ve birçok gerekçeli konu başta olmak üzere bu kongrenin iptaline ilişkin Türkiye Cumhuriyeti İstanbul 6.Asliye Hukuk Mahkemesinde 2012/363 sayılı açılmış olan bir dava vardır. Ve bu dava devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

İhtarnamede Fulya davasıyla ilgili olarak T.C. Yargıtay 7.Hukuk dairesince alınan temyiz kararının ilgili şu bölümleri aktarıldı:

İhtarnameyi büyütmek için tıklayın

“… böyle bir dava açılması halinde mahkemece alınan kararların sadece şekille sınırlı olarak denetlenmesiyle yetinilemeyeceği, talep bulunması halinde genel kurul kararının içerik denetiminin de yapılarak alınan kararların kanuna ve dernek tüzüğüne, iyi niyet kurallarına uygun olup olmadığının da inceleneceği, genel kurula sunulan yönetim kurulu faaliyet raporu ve bilançonun gerçeği yansıtmaması, bir kısım faaliyetlerin bilançoda gösterilmeyerek gizlenmesi ve bu şekilde genel kurula katılan üyelerin iradelerinin fesada uğratıldığının belirlenmesi halinde üyelerden gizlenen bu faaliyetler yönünden geçerli bir ibranın varlığından söz edilemeyeceğinden genel kurul kararının bu yönden de iptaline karar verilebileceği kuşkusuzdur.

Mahkemece davadaki bu iddiaların değerlendirilmesi için bilirkişi incelemesi yaptırılmış ise de bilirkişi raporunda saptanan olgular da değerlendirilerek ibraya ilişkin kararın içerik denetimi yapılmamış, dernek işlemlerinin denetlenmesinin idari makamlara ait olduğu, bu konuda mahkemenin denetim yetkisinin bulunmadığı, genel kurulda alınan ibra kararının usulüne uygun olduğu gerekçesiyle asıl ve birleşen davanın reddine karar verilmiştir. Davanın niteliğine uygun araştırma ve soruşturma yapılmadan hüküm verilemez.

… dava dilekçesinde öne sürülen derneği zararlandırıcı işlemlerin gerçekten var olup olmadığının duraksamasız saptanması, bu nitelikte işlemlerin varlığı saptandığı takdirde bu işlemlerin genel kurula sunulan faaliyet raporlarında ve bilançoda gösterilip gösterilmediğinin, ibra öncesinde bu işlemler konusunda üyelerin bilgilendirilip bilgilendirilmediğinin belirlenmesi, genel kurulun ibra kararının içerik yönünden iptalinin gerekip gerekmediğinin de değerlendirilerek sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken eksik araştırma ve soruşturma ile ve yersiz gerekçelerle davanın reddine karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ: Yukarıda açıklanan nedenlerle davacıların temyiz itirazlarının kabulü ile hükmün davacılar yararına BOZULMASINA,… oy birliği ile karar verildi…”

“Eğer söz konusu para Yıldırım Demirören’e ödenirse…”

Yargıtay kararının hatırlatılmasının ardından ihtarname şu ifadelerle sona eriyor;

NationalTurk Haber

“Hal böyleyken Yıldırım Demirören döneminin ibra edilmemesinin hukuki varlığı Yargıtay kararıyla da ortaya somut bir şekilde konulmuşken, Divan Kurulu Toplantısı’nda bahsedildiği gibi hukuki gerekçelerin sabit olduğu söz konusu para Yıldırım Demirören’e ödendiği takdirde oluşabilecek ve telafisi mümkün olamayan tüm maddi ve manevi zarardan mevcut Yönetim Kurulu’nun da sorumlu olacağını ihtar ederim.

Hürser Tekinoktay
Sicil no: 5946”

Bugün siyah beyazlı kulübe ulaştığı öğrenilen ihtarnamenin ardından Beşiktaş yönetiminin alacağı tutum merakla bekleniyor…

Şampiyonlar Ligi finali maç turu için tıklayın

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu